Wiosna to pora roku, na którą czekamy z utęsknieniem. Podczas chłodnych, ponurych jesiennych i zimowych dni, zamykamy się w domach – tracimy dobry nastrój, motywację, energię do działania i chęć do ruchu na świeżym powietrzu. Zyskujemy nadprogramowe kilogramy. Zwykle dopiero wtedy, gdy pierwsze promienie wiosennego słońca zaglądają do naszych okien, zaczynamy myśleć o poprawie diety. W poniższym wpisie podpowiadamy, jak to zrobić.

Po pierwsze: oczyszczenie organizmu

Wiosenne zmiany warto rozpocząć z przytupem – od detoksu, który pozwoli Ci poczuć się lepiej i odzyskać utraconą energię. Dzięki temu łatwiej będzie Ci powrócić do aktywności fizycznej i zmodyfikować dotychczasowy jadłospis.

Dlaczego oczyszczanie jest takie ważne? Podczas zimy zwykle spożywa się znacznie mniej błonnika, niż w pozostałych miesiącach, w których dostęp do świeżych owoców i warzyw jest właściwie nieograniczony. Taka dieta sprawia, że w jelitach gromadzą się szkodliwe produkty przemiany materii. Można cierpieć wówczas na zaparcia, wzdęcia i inne dolegliwości natury gastrycznej.

Co więcej, toksyny zalegające w jelitach mogą być odpowiedzialne za ogólne samopoczucie – powodować ospałość, zmęczenie, trudności w koncentracji i problemy z pamięcią.

Istnieje wiele sposobów na przeprowadzenie detoksu organizmu – kilkudniowe głodówki, post przerywany, krótkotrwale diety oparte na sokach lub świeżych warzywach i owocach. Na popularności zyskują również medyczne sposoby oczyszczania organizmu, w tym metody farmakologiczne (przyjmowanie leków przeczyszczających) czy hydrokolonoterapia – zabieg, podczas którego wypłukiwane są złogi zalegające w jelicie grubym.

Aby wybrać najlepszą metodę dla siebie, skonsultuj się z lekarzem – zwłaszcza jeżeli chorujesz przewlekle lub niepokoi Cię Twój stan zdrowia.

Po drugie: wiosenna zmiana diety

Czas na zmiany! Zastanów się, jaki jest Twój podstawowy cel – chcesz zrzucić nadprogramowe kilogramy, poprawić swoje zdrowie czy zadbać o swoje samopoczucie? Następnie określ mniejsze, krótkoterminowe cele, które pozwolą Ci osiągnąć założony efekt. Mogą być to takie zmiany, jak: wypijanie 8 szklanek wody dziennie, rezygnacja z cukru do kawy, jedzenie owoców na drugie śniadanie, 2 kanapki zamiast 3 na kolację, jedzenie na mieście jedynie w piątki.

Planując swoją nową dietę, korzystaj z kluczowych zasad zdrowego żywienia. Wszyscy je znamy, jednak nie zawsze o nich pamiętamy. Są to:

  • Posiłki o stałych porach – staraj się jeść mniej, ale częściej. Najlepiej 4-6 posiłków dziennie.
  • Ograniczenie przekąsek i fast foodów – na tyle, na ile to możliwe, spróbuj wyeliminować z codziennej diety wysoko przetworzone produkty, gotowe potrawy, słodycze, słone przekąski i dania typu fast food.
  • Wysokiej jakości produkty – swoje posiłki komponuj z wartościowych, zdrowych produktów, takich jak warzywa, owoce, kasze, strączki, ryby, orzechy.
  • Odpowiednie nawodnienie – wypijaj dziennie co najmniej 2 litry wody, niesłodzonych naparów ziołowych, świeżych soków. Ogranicz spożycie słodzonych napojów.

Aby zwiększyć swoje szanse na sukces, staraj się nie dopuszczać do głodu – spożywaj posiłki o regularnych porach i miej przy sobie zdrowe przekąski, po które możesz sięgnąć w każdej chwili.