Post przerywany to model żywieniowy, o którym wiele się ostatnio mówi. Jest popularny wśród sportowców, celebrytów, dietetyków i osób zainteresowanych zdrowym żywieniem. Szeroko komentuje się jego wpływ na zdrowie oraz na sylwetkę – dieta oparta na poście przerywanym, czyli dieta IF, ułatwia zrzucanie zbędnych kilogramów. Sprawdź, na czym polega i przekonaj się, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla Ciebie.

Na czym polega post przerywany?

Post przerywany (z angielskiego intermittent fasting, w skrócie IF) to sposób żywienia, który opiera się na czasowym ograniczeniu pokarmów, czyli poszczeniu.

Wszystkie posiłki spożywane są w ciągu określonego przedziału czasowego, tzw. okienka żywieniowego. W zależności od wariantu diety, okienko trwa kilka godzin lub obowiązuje w wybrane dni tygodnia.

Poza czasem przeznaczonym na przyjmowanie pokarmów dopuszczalne jest spożywanie czystej wody, naparów ziołowych, niesłodzonej herbaty lub kawy.

Sprawdź również:

Odwodnienie organizmu – czym jest i jak mu zapobiegać?

Warianty postu przerywanego

Do podstawowych rodzajów diety IF zalicza się metodę TRF (time-restricted feeding) i ADF (alternate-day fasting). Zobaczmy, czym się charakteryzują.

  • Post przerywany TRF – to wariant, w którym okienko żywieniowe wyznaczane jest w trybie dobowym. Każdego dnia można spożywać posiłki jedynie w wyznaczonych porach, poszcząc aż do momentu rozpoczęcia kolejnego okienka. Najpopularniejszym rodzajem TRF jest post przerywany 16:8 – jedzenie wszystkich posiłków w ciągu ośmiu godzin i poszczenie przez 16 godzin. Osoba, która swój pierwszy posiłek zjada o 8.00, zakończy zatem okienko żywieniowe o 16.00. Oczywiście możliwe jest również rozpoczęcie jedzenia później, np. o 12.00, wtedy ostatni posiłek należy spożyć do 20.00. Godziny postu zawsze należy dostosować do swojego trybu życia i potrzeb i zaplanować posiłki w taki sposób, by spożywać je w równych odstępach czasowych.
  • Post przerywany ADF – w tym modelu proponuje się całe dni bez przyjmowania pokarmów (lub ograniczenie dziennego przyjęcia kalorii do około 20% całkowitego zapotrzebowania, czyli około 500-600 kcal). Najczęściej realizuje się go w wariancie 5:2, czyli pięć dni normalnego jedzenia i dwa dni postu.

Co ważne, dieta IF nie wiąże się z ograniczeniami co do rodzaju czy ilości pokarmu spożywanego podczas okienek żywieniowych.

Kto korzysta z postu przerywanego?

Post przerywany stosowany jest głównie przez osoby, które chcą poprawić wygląd swojej sylwetki i zgubić nadprogramowe kilogramy. Najbardziej doceniają, go osoby, które są zniechęcone do tradycyjnych diet redukcyjnych, polegających na:

  • spożywaniu 5 niewielkich posiłków,
  • liczeniu kalorii każdego dania,
  • obowiązkowym spożywaniu śniadania.

W diecie IF nie obowiązuje żadna z tych reguł. Dzięki temu może być dobrym rozwiązaniem, które nie osiągnęły swojego celu sylwetkowego na dietach niskokalorycznych.

Z postu przerywanego nie powinny korzystać kobiety w ciąży i karmiące piersią, osoby z niedowagą, dzieci i młodzież w okresie wzrostu. Osoby chorujące przewlekle powinny skonsultować się ze swoim lekarzem przed rozpoczęciem diety IF.

Post przerywany – efekty

Dietetycy zauważają, że IF może być tak samo – lub bardziej – skuteczne w redukcji tkanki tłuszczowej, jak tradycyjne diety redukcyjne, opierające się na deficycie kalorycznym.

Kolejne badania donoszą również, że post przerywany zmniejsza stres oksydacyjny, opóźnia procesy starzenia się komórek, pozytywnie wpływa na pracę wielu narządów i zdolności poznawcze (m.in. poprawia pamięć i koncentrację).