Loading...
Dom, ogród, biuro2018-11-16T10:56:09+01:00

Zrób to sam!

Dowiedz się z nami, jak urządzać wnętrza, wyposażać biura i dekorować ogrody. Poznaj tajniki sztuki DIY.

Urządzanie i dekorowanie wnętrz, może przynieść wiele satysfakcji. Samodzielne wykonywanie ozdób czy elementów wyposażenia pozwoli Ci nie tylko stworzyć niskim kosztem nietuzinkowe przedmioty, ale także puścić wodze fantazji i ciekawie spędzić czas. Pozwól zaszaleć swojej kreatywności i dowiedz się, jak stworzyć doskonałe miejsce do pracy, odpoczynku i zabawy.

Najnowsze wpisy

Sprawdź, co nowego w świecie wnętrz i ogrodów!

Biorezonans – co to jest i czy naprawdę działa?

Biorezonans to jedna z metod diagnostycznych i leczniczych wykorzystywanych w medycynie niekonwencjonalnej. Jej zwolennicy wskazują, że przy pomocy biorezonansu można skutecznie zdiagnozować i leczyć różne schorzenia, alergie, pasożyty

Minimalizm we wnętrzach – moda i sposób na życie w duchu eko.

Czytaj Więcej

Dom w stylu slow – sprawdź, jak to zrobić.

Czytaj Więcej

Chcesz zrobić coś dobrego dla natury? Ogranicz ilość odpadów w swoim domu.

Czytaj Więcej

Rozwiej wątpliwości

Jeżeli dopiero zaczynasz przygodę z wystrojem wnętrz, projektowaniem ogrodu czy urządzaniem biura, zerknij na przygotowany przez nas poradnik. Znajdziesz w nim odpowiedzi na wszystkie najważniejsze pytania i wątpliwości.

Niezależnie od tego, czy planujesz remont domu, urządzenie ogródka czy biura, zawsze musisz zacząć od… planu. Postaraj się jak najdokładniej określić, czego oczekujesz, jakie są Twoje wymagania i możliwości. Spisz i narysuj najwięcej, jak się da!

Wbrew pozorom przedsionek lub przedpokój pełnią w biurach, mieszkaniach i domach bardzo ważną funkcję. To właśnie to miejsce jako pierwsze widzą odwiedzające Cię osoby. Warto więc zadbać o to, by było schludne, nieprzeładowane meblami i innymi rzeczami, czyste i możliwie przestronne.

Większość z nas marzy o przestronnym domu, mieszkaniu czy biurze. Nic dziwnego! Wolne miejsce kojarzy nam się z prestiżem i luksusem. W rzeczywistości jednak niewielu z nas jest w stanie kupić kilkusetmetrowy lokal. 🙂 Dlatego powinniśmy postarać się usunąć z powierzchni mieszkania czy biura wszystko, co nie jest nam niezbędne, a to, czego nie możemy wyeliminować, wymienić na… mniejsze.

Światło dzienne to element, którego nie sposób przecenić w architekturze wnętrz. Nic innego nie poprawia wyglądu lokalu tak szybko i tak skutecznie. Jak zadbać o odpowiednie oświetlenie mieszkania lub biura? Najlepiej zainwestować w wielkoformatowe okna (sprawią one, że pomieszczenie wyda się dużo większe niż w rzeczywistości). Nie masz takiej możliwości? Zrezygnuj z ciężkich zasłon i ciemnych rolet. Staraj się, by okna były jak najczęściej odsłonięte.

Kolory i sposób ich łączenia to jedno z najważniejszych zagadnień w urządzaniu wnętrz. Jak wybrać odpowiedni kolor? Przede wszystkim kieruj się swoim zmysłem estetyki – postaw na kolor, który sprawia, że czujesz się spokojnie i komfortowo.

Jeżeli masz trudności z wyborem odpowiedniego koloru ścian dla Twojego biura lub mieszkania, postaw na biel. To zawsze najbezpieczniejszy wybór. Biel pasuje do wszystkiego (z łatwością dopasujesz do niej meble i dodatki), sprawia, że wnętrze wydaje się przestronne i czyste. Pamiętaj jednak, by nie nadużywać tego koloru. Białe ściany, w połączeniu z białymi meblami i jasną podłogą mogą sprawić, że pomieszczenie będzie wyglądało zbyt sterylnie i po prostu nudno.

Aby ułatwić sobie wybór koloru ścian do pomieszczenia, zastanów się nad tym, jaki efekt chcesz osiągnąć. Czy zależy Ci na tym, żeby wnętrze prezentowało się efektownie i oryginalnie, czy może raczej wolisz, żeby było przytulne? Jeżeli Twoim zamiarem jest stworzenie kameralnego, intymnego nastroju, postaw na ciepłą barwę. Jeżeli chcesz, aby wnętrze prezentowało się przestronnie i nowocześnie, wybierz kolor zimny. Pragniesz, aby pomieszczenie wyglądało szykownie, a przy tym tajemniczo? Sięgnij po głęboki, nasycony kolor, np. burgund czy butelkową zieleń.

Wiele osób, podczas urządzania mieszkania, domu lub biura, zanadto skupia się na meblach i dodatkach, pomijając znaczenie ścian i podłóg. To duży błąd! To właśnie tło jest kluczowym elementem, którego nie można zaniedbać. Zastanów się, czy drogie meble i dodatki będą prezentowały się dobrze na tle popękanej ściany, z której odpada tynk? Otóż to. 🙂 Zdecydowanie lepszy efekt uzyskasz, jeżeli zainwestujesz więcej w tło, a nieco mniej w dodatki.

Akcentowanie to jeden z najprostszych, a zarazem jeden z najbardziej efektownych trików wnętrzarskich. Polega on na umieszczeniu wyrazistego elementu na neutralnym tle, w celu nadania pomieszczeniu głębi. Przykład? Jeżeli wszystkie ściany w danym pomieszczeniu są białe, pomaluj jedną z nich na intensywny kolor, np. granat. Na tle tej ściany ustaw to, co jest najważniejsze w danym pomieszczeniu i co powinno przyciągać wzrok – stół w jadalni, biurko w biurze czy kanapę w salonie.

Rytm, chociaż kojarzy się z muzyką, ma zastosowanie także w architekturze wnętrz. Mianem tym określa się sposób, w jaki pomieszczenie się „porusza”, dzięki odpowiednio dobranym kolorom, dodatkom czy wzorom. Rytm sprawia, że wnętrze sprawia wrażenie spójnego, przemyślanego.

Uwielbiasz ład i porządek? Zastosuj w swoim mieszkaniu lub biurze zasadę powtarzania. Polega ona na wykorzystaniu w pomieszczeniu kilku elementów o tym samym wzorze, barwie lub kompozycji. Może to być na przykład powieszenie na ścianie pięciu identycznych ramek w prostej, poziomej linii, czy dobranie koloru poduszek do koloru zasłon.

Lubisz ład, ale nie znosisz nudy? Wykorzystaj nieco odwróconą zasadę powtarzania. Powieś na swojej ścianie kilka identycznych ramek, lecz umieść je na różnych wysokościach.

Stopniowanie to wariacja na temat zasady powtarzania. Zamiast decydować się na kilka identycznych elementów, sięgamy po inne jego rozmiary lub odcienie. Przykład? Wieszamy na ścianie kilka białych ramek o różnych wielkościach, a na kanapie układamy kilka poduszek w różnych odcieniach zieleni.

Kontrast to łatwy sposób na to, by uniknąć aranżacyjnej nudy. Polega on na zestawianiu ze sobą pozornie niepasujących do siebie elementów, np. dodatków o kształcie kwadratu i okręgu, motywów rustykalnych z minimalistycznymi i tak dalej.

Urządzając mieszkanie, biuro czy dom, nie możemy zapominać o zachowaniu odpowiednich proporcji. Starajmy się nie wstawiać ogromnych mebli do niewielkich pomieszczeń, ponieważ uzyskamy efekt przytłoczenia. Podobnie, urządzając przestronny salon, nie decydujmy się na wstawienie do niego dwuosobowej kanapy, ponieważ pomieszczenie będzie wyglądało na puste.

W niektórych pomieszczeniach możliwe jest skorzystanie z punktu centralnego, czyli miejsca, które ma skupiać największą uwagę i zorganizowanie całej pozostałej przestrzeni właśnie wokół niego. W salonie może to być kominek, wokół którego ustawimy kanapy i fotele. W biurze może to być ustawiony na środku pomieszczenia stół konferencyjny, dookoła którego staną fotele, krzesła czy kanapy.

Jeżeli lubisz uporządkowane, harmonijnie urządzone wnętrza, zdecyduj się na układ symetryczny. Wybieraj meble podobnej wielkości i parzyste dodatki, np. dwa ustawione obok siebie stoliki kawowe. Wolisz nieoczywiste, oryginalne wnętrza? Ustawiaj obok siebie meble i dodatki o różnych wymiarach – pomieszczenie od razu będzie wyglądało na żywsze!

Oczywiście najważniejszym elementem urządzania wnętrza jest Twoje własne poczucie estetyki. Warto jednak zadbać o to, by dom, mieszkanie czy biuro utrzymane było w spójnym stylu. Postaraj się wybrać estetykę, która najbardziej Ci odpowiada (np. styl industrialny, rustykalny, skandynawski) i konsekwentnie się jej trzymać. Dzięki temu unikniesz aranżacyjnego chaosu.

„Dom nie jest tam, gdzie mieszkamy, ale tam, gdzie kochamy i jesteśmy kochani.”

Karlheinz Deschner

“Dom to miejsce, gdzie dusza rozbiera się do naga. Dom to miejsce, gdzie można zdjąć maskę i dać się domowi pogłaskać po policzku. Dom kołysze do snu. Dom nie ocenia, nie rozlicza, dom kocha bezwarunkowo i bezinteresownie. Tylko dom tak kocha. Jeśli jest prawdziwym domem.”

Agnieszka Kacprzyk