My, ludzie XXI-wieku, daliśmy sobie wmówić, że trzeba żyć szybko, być wciąż na bieżąco, mieć coraz więcej i że dzięki temu osiągniemy sukces. Czy to jednak właściwa droga? A co, jeśli tracimy przy tym coś dużo istotniejszego?

Potrafisz jeszcze wsłuchać się w ciszę padającego śniegu? Docenić spokój, jaki z niej płynie? Wyłączyć smartfon, spędzić jeden choćby dzień w miejscu, w którym absolutnie nie ma zasięgu żadna sieć komórkowa? Potrafisz oprzeć się pokusie kupienia kolejnego gadżetu, gdy ten, który trzymasz w ręku, nie należy już do najnowszych? Ile ubrań jest w twojej szafie, ile kosmetyków na półce przy lustrze?

Końcówka roku to idealny czas, aby zwolnić. Przemyśleć na spokojnie kilka spraw. Przyjrzeć się swoim zachowaniom tak samo wnikliwie, jak zawartości szaf. Poniżej zestawienie pięciu ciekawszych książek w temacie slow life i minimalizmu, które ukazały się w roku 2020.

Jak slow life łączy się z troską o środowisko? Sprawdź w tekście Minimalizm jest eko!

Slow life w wielkim mieście, Natalia Kraus (Sensus)

Założycielka i wieloletnia redaktor naczelna magazynu „Joga”, Natalia Kraus, zachęca w swojej książce do tego, aby zwolnić, a może nawet zatrzymać się na chwilę. Podpowiada, jak wprowadzić ideę slow life w życiu codziennym, ale też w pracy, finansach i zdrowiu. Przekonuje przy tym, że własną ścieżkę w rytmie slow znaleźć można również w zgiełku wielkiego miasta. W swojej książce poświęca też całe rozdziały kwestiom medytacji, minimalizmu i odpowiedzi na pytanie, dlaczego odłączenie się od sieci ma sens.

Sztuka prostego życia, Shunmyo Masuno (Buchmann)

Shunmyo Masuno jest japońskim mnichem buddyjskim, profesorem i projektantem ogrodów, a przy tym głównym kapłanem świątyni Zen Sōtō Kenkō-ji. W swojej książce Sztuka prostego życia, czerpiąc ze starożytnej wiedzy, podpowiada czytelnikom, jak drobnymi krokami wprowadzić zen do codziennego życia – do tego zresztą nawiązuje podtytuł: „100 wskazówek, jak osiągnąć szczęście i spokój”. Książka pozwoli uporządkować emocje, wypracować dobre nawyki, wyciszyć się i odnaleźć harmonię w życiu.

Slow life. Japoński sposób na życie w zdrowiu i długowieczność, Maciej Kozakiewicz (Pascal)

Kolejna książka nawiązująca do tradycyjnych japońskich wartości. Marcin Kozakiewicz, odnosząc się do takich aspektów japońskiej kultury jak ikigai (powód, dla którego wstaje się rano z łóżka), wabi sabi (piękno przemijania i zawarta w nim doskonałość), shinrin yoku (leśne kąpiele), niki niko (optymalna dawka codziennych aktywności) czy hara hachi bu (optymalna dzienna dawka kalorii), przekonuje, że szczęście i satysfakcja nie płyną z wiecznego pędu, lecz z wyciszenia, wsłuchania się w swoje rzeczywiste potrzeby i ze spokojnego życia.

Kosmetyczny minimalizm. Jak kupować mniej i wyglądać lepiej, Joanna Hryniewicka, Ewa Połowniak (Pascal)

Ta książka to pozycja idealna dla miłośniczek kosmetyków, zabiegów upiększających i dbania o cerę. Ile kosmetyków naprawdę potrzebujesz? Jak je kupować, aby dbać nie tylko o cerę i włosy, ale też o środowisko? Kiedy udać się do profesjonalnego salonu na zabieg, a kiedy wystarczy kilka domowych trików, aby przywrócić cerze blask? Autorki podpowiadają, jak wprowadzić minimalizm na półce z kosmetykami, nie rezygnując przy tym z kompleksowej pielęgnacji cery.

Cabin Porn. Wnętrza, Zach Klein (Smak Słowa)

W pierwszej książce, Cabin Porn. Podróż przez marzenia – lasy i chaty na krańcach świata, Zach Klein zebrał ponad 200 zdjęć własnoręcznie zbudowanych domków i chatek, usytuowanych z dala od miast, zanurzonych w naturze i często w pełni samowystarczalnych. Pytanie, które zadawali zachwyceni wówczas czytelnicy, brzmiało: A jak jest w środku tych domków? W części „Cabin Porn. Wnętrza” autor odpowiada na to pytanie. Książka do podziwiania, wyciszania i szukania inspiracji.

Daliśmy sobie wmówić, że pęd za nowoczesnością to jedyna droga do sukcesu. Czas ten pogląd zrewidować. Przyjrzeć się sobie, otoczeniu. Zwolnić. I w tym minimalistycznym rytmie slow odnaleźć spokój, szczęście oraz spełnienie. Wiele ciekawych pozycji można znaleźć http://allegro.pl/kategoria/ksiazki-i-komiksy