PIMS to zespół zapalny, który może pojawić się u dziecka w wieku szkolnym, mającego kontakt z wirusem SARS-Cov-2 (koronawirusem). PIMS obejmuje wiele narządów i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać jego objawy i kiedy należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej.

PIMS a COVID-19 – choroba związana z koronawirusem

PIMS (pediatric inflammatory multisystem syndrome – dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny) to choroba, która wywoływana jest przez wirus SARS-Cov-2. PIMS występuje jako powikłanie po przebytym zakażeniu koronawirusem – bez względu na to, czy choroba przebiegała bezobjawowo, skąpoobjawowo czy też jej przebieg był ciężki. Jej bezpośrednią przyczyną jest zachwianie równowagi w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Grupą szczególnie narażoną na PIMS są dzieci szkolne, jednak chorobę odnotowano również u najmłodszych maluchów oraz u młodych dorosłych.

Pierwszy przypadek PIMS odnotowano w maju 2020 i początkowo powiązano go z chorobą Kawasakiego. Szczegółowe badania pozwoliły jednak na wyodrębnienie PIMS jako odrębnej jednostki chorobowej, powiązanej z Covid-19.

Objawy PIMS – kiedy, jakie?

Objawy PIMS zwykle zaobserwować można po 2-4 tygodniach od zakażenia koronawirusem. Najczęściej choroba rozpoczyna się od zaburzeń ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka, ból brzucha), z biegiem czasu obejmując kolejne układy organizmu – moczowy, oddechowy, neurologiczny oraz sercowo-naczyniowy.

Objawy PIMS mogą mieć różne nasilenie, pojawiać się kolejno lub przeplatać. Przebieg choroby jest trudny do przewidzenia i może być zarówno łagodny, jak i ciężki. Co ważne, stan dziecka z PIMS może dramatycznie pogorszyć się w bardzo krótkim czasie.

U chorych na PIMS zaobserwowano następujące dolegliwości:

 • wymioty, biegunka, ból brzucha;
 • gorączka (wysoka, trudna do zbicia), apatia i osłabienie;
 • ból głowy, karku;
 • powiększone węzły chłonne,
 • silny ból gardła, zmiana koloru języka (intensywny, ciemnoczerwony), krostki w jamie ustnej;
 • zapalenie spojówek,
 • spuchnięte dłonie oraz stopy.

Jeżeli Twoje dziecko prezentuje powyższe objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Dzieci z mocno nasilonymi objawami, np. bardzo wysoką gorączką, powinny być niezwłocznie hospitalizowane.

Diagnoza PIMS u dziecka – jak przebiega?

PIMS jest nową i nierozpoznaną w pełni chorobą. Niestety nie istnieją testy czy badania laboratoryjne, które mogłyby ją potwierdzić. Diagnozy dokonuje się na podstawie następujących kryteriów:

 • wiek pacjenta mieści się w przedziale 0-18 lat;
 • gorączka 38,5 i więcej, utrzymująca się przez minimum 3 dni;
 • nieprawidłowe wyniki badań krwi (CRP, OB, prokalcytoniny, ferrytyny, fibrynogenu, LDH, D-dimerów);
 • objawy zapalne ze strony co najmniej dwóch układów lub narządów;
 • wykluczenie innych chorób o podobnych objawach (m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół wstrząsu toksycznego, zatrucie);
 • obecność przeciwciał SARS-Cov-2 lub udokumentowana ekspozycja na COVID-19 w okresie poprzedzającym objawy o 4-8 tygodni.

Pięć pierwszych objawów jest niezbędnych do postawienia diagnozy. Potwierdzenie możliwości zakażenia koronawirusem jest warunkiem dodatkowym, który nie musi zostać spełniony, aby lekarz postawił rozpoznanie.