PIMS to zespół zapalny, który może pojawić się u dziecka w wieku szkolnym, mającego kontakt z wirusem SARS-Cov-2 (koronawirusem). PIMS obejmuje wiele narządów i stanowi realne zagrożenie dla zdrowia i życia dziecka, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać jego objawy i kiedy należy niezwłocznie zasięgnąć pomocy lekarskiej.

PIMS a COVID-19 – choroba związana z koronawirusem

PIMS (pediatric inflammatory multisystem syndrome – dziecięcy wieloukładowy zespół zapalny) to choroba, która wywoływana jest przez wirus SARS-Cov-2. PIMS występuje jako powikłanie po przebytym zakażeniu koronawirusem – bez względu na to, czy choroba przebiegała bezobjawowo, skąpoobjawowo czy też jej przebieg był ciężki. Jej bezpośrednią przyczyną jest zachwianie równowagi w funkcjonowaniu układu odpornościowego.

Grupą szczególnie narażoną na PIMS są dzieci szkolne, jednak chorobę odnotowano również u najmłodszych maluchów oraz u młodych dorosłych.

Pierwszy przypadek PIMS odnotowano w maju 2020 i początkowo powiązano go z chorobą Kawasakiego. Szczegółowe badania pozwoliły jednak na wyodrębnienie PIMS jako odrębnej jednostki chorobowej, powiązanej z Covid-19.

Objawy PIMS – kiedy, jakie?

Objawy PIMS zwykle zaobserwować można po 2-4 tygodniach od zakażenia koronawirusem. Najczęściej choroba rozpoczyna się od zaburzeń ze strony układu pokarmowego (wymioty, biegunka, ból brzucha), z biegiem czasu obejmując kolejne układy organizmu – moczowy, oddechowy, neurologiczny oraz sercowo-naczyniowy.

Objawy PIMS mogą mieć różne nasilenie, pojawiać się kolejno lub przeplatać. Przebieg choroby jest trudny do przewidzenia i może być zarówno łagodny, jak i ciężki. Co ważne, stan dziecka z PIMS może dramatycznie pogorszyć się w bardzo krótkim czasie.

U chorych na PIMS zaobserwowano następujące dolegliwości:

  • wymioty, biegunka, ból brzucha;
  • gorączka (wysoka, trudna do zbicia), apatia i osłabienie;
  • ból głowy, karku;
  • powiększone węzły chłonne,
  • silny ból gardła, zmiana koloru języka (intensywny, ciemnoczerwony), krostki w jamie ustnej;
  • zapalenie spojówek,
  • spuchnięte dłonie oraz stopy.

Jeżeli Twoje dziecko prezentuje powyższe objawy, koniecznie skontaktuj się z lekarzem. Dzieci z mocno nasilonymi objawami, np. bardzo wysoką gorączką, powinny być niezwłocznie hospitalizowane.

Diagnoza PIMS u dziecka – jak przebiega?

PIMS jest nową i nierozpoznaną w pełni chorobą. Niestety nie istnieją testy czy badania laboratoryjne, które mogłyby ją potwierdzić. Diagnozy dokonuje się na podstawie następujących kryteriów:

  • wiek pacjenta mieści się w przedziale 0-18 lat;
  • gorączka 38,5 i więcej, utrzymująca się przez minimum 3 dni;
  • nieprawidłowe wyniki badań krwi (CRP, OB, prokalcytoniny, ferrytyny, fibrynogenu, LDH, D-dimerów);
  • objawy zapalne ze strony co najmniej dwóch układów lub narządów;
  • wykluczenie innych chorób o podobnych objawach (m.in. zapalenie wyrostka robaczkowego, zespół wstrząsu toksycznego, zatrucie);
  • obecność przeciwciał SARS-Cov-2 lub udokumentowana ekspozycja na COVID-19 w okresie poprzedzającym objawy o 4-8 tygodni.

Pięć pierwszych objawów jest niezbędnych do postawienia diagnozy. Potwierdzenie możliwości zakażenia koronawirusem jest warunkiem dodatkowym, który nie musi zostać spełniony, aby lekarz postawił rozpoznanie. Jak uchronić dziecko przed zakażeniem koronawirusem? Zalecenia są takie same, jak w przypadku dorosłych: dystans, dezynfekcja (tu przeczytasz, jak zrobić płyn antybakteryjny) i maseczka.