Akupresura to alternatywna metoda leczenia przeróżnych schorzeń, która zyskuje w Polsce na popularności. W mediach społecznościowych dużo mówi się o matach do akupresury, które mają działanie relaksujące i odprężające, a do tego mogą zmniejszać różne dolegliwości i pomagać pozbyć się przeróżnych schorzeń. Sprawdź, czy maty do akupresury rzeczywiście przynoszą ulgę, ile kosztują i na co nie dać się nabrać.

Co to jest akupresura i jakie przynosi efekty?

Akupresura to metoda leczenia, znana z medycyny chińskiej już od 7000 lat. Zgodnie z jej założeniami uciskanie, ostukiwanie czy dotykanie wybranych miejsc na ciele pomaga pozbyć się różnych schorzeń, czy nieprzyjemnych dolegliwości. Akupresurę nazywa się także „miękką” odmianą akupunktury – w przeciwieństwie do akupunktury w akupresurze nie nakłuwa się ciała igłami, tylko uciska się je i ugniata „nieinwazyjnie”.

Uciskanie konkretnych miejsc ciała pobudza zakończenia nerwowe, a to z kolei powoduje powstanie impulsów i ich przepływ w układzie nerwowym. Wszystko to może powodować pozytywne zmiany w obrębie układu neurohormonalnego, a także obniżać poziom ciśnienia krwi, udrożniać naczynia krwionośne i zwiększać przepływ krwi przez narządy wewnętrzne. Gdy krew przepływa sprawnie, narządy stają się lepiej dotlenione i odżywione. Usprawniony jest także proces detoksykacji organizmu.

Poza tym akupresura pomaga pozbyć się napięć mięśniowych, zniwelować bóle głowy, kręgosłupa, szyi, a także zmniejszać stres. To świetny sposób na relaks i odprężenie.

Czym są maty do akupresury i jak ich używać?

Maty i poduszki do akupresury pokryte są niewielkimi „kolcami”, ułożonymi na małych okręgach. Po macie możesz chodzić, opierać się o nią i oczywiście na niej leżeć. Na początku korzystanie z maty może wydać Ci się kłopotliwe i niewygodne, a wbijające się w ciało kolce mogą Cię drażnić. Z czasem jednak przyzwyczaisz się do tego uczucia, a nawet je polubisz. 😉

Zacznij o krótszych sesji – np. dziesięcio- lub piętnastominutowych, a z czasem wydłuż czas do 30, 45 czy 60 minut. Możesz położyć się na macie w cienkim ubraniu lub w samej bieliźnie. Na początek jednak radzimy spróbować w ubraniu. 😉 Z biegiem czasu zobaczysz, jak takie wylegiwanie się na macie lub chodzenie po niej działa kojąco na ciało i samopoczucie.

Jaką matę do akupresury wybrać i czy rzeczywiście musi być bardzo droga?

W internecie i sklepach stacjonarnych możesz znaleźć maty, które kosztują od 100 do nawet kilkuset złotych. Zdjęcia i filmy, w których pokazuje się kolorowe maty z małymi kolcami w kształcie kwiatów, zalewają media społecznościowe, a blogerki i instagramerki firmują swoimi nazwiskami zwłaszcza te najdroższe modele. Czy jednak warto zapłacić za zastaw poduszki i maty 800 zł? Odpowiedź brzmi – nie. Z powodzeniem możesz kupić dobrą, znacznie tańszą matę, które będzie miała identyczne właściwości, co ta najdroższa. Oczywiście warto zwrócić uwagę na jakoś produktu, jednak dobrze wykonana mata bez znanego logo będzie działała tak samo, jak jej kilkukrotnie droższy odpowiednik.

Mata do akupresury do świetny sposób na wsparcie innych metod, takich jak zabiegi akupresury, masaże czy rehabilitacja. Dzięki macie możesz samodzielnie, w domowym zaciszu wykonać masaż całego ciała i stóp. Jeśli jednak nie przynosi Ci ulgi, rozważ wybranie się na profesjonalny masaż całego ciała lub wybranej części.