Woda brzozowa to produkt, który uzyskuje się poprzez rozcieńczenie – przy użyciu wody lub alkoholu etylowego – soku z brzozy. Lecznicze i pielęgnacyjne właściwości tego naturalnego specyfiku są znane i doceniane od wieków. Woda brzozowa do włosów zmniejsza objawy łupieżu i stymuluje wzrost nowych kosmyków. Woda brzozowa do picia wykazuje zaś działanie moczopędne, wspomagając oczyszczanie organizmu z toksyn i innych szkodliwych substancji. Na tym jednak nie kończą się właściwości wody brzozowej! To zaledwie ułamek jej spektakularnych możliwości.
Woda brzozowa – właściwości
Woda brzozowa to prawdziwa skarbnica witamin, minerałów i innych składników, które wspomagają nasze zdrowie. Woda brzozowa do picia czy do włosów zawiera m.in.:
- Witaminy, przede wszystkim witaminę C oraz zestaw witamin z grupy B.
- Minerały takie jak magnez, potas, żelazo, wapń i fosfor.
- Antyoksydanty, czyli składniki zwalczające wolne rodniki – garbniki, fitosterole i flawonoidy.
- Aminokwasy, saponiny, fitoestrogeny (m.in. kwas salicylowy), botulinę.
Składniki te korzystnie wpływają na funkcjonowanie organizmu – zarówno wtedy, gdy stosuje się je wewnętrzne, jak i przy pielęgnacji zewnętrznej (np. woda brzozowa do włosów).
Woda brzozowa do picia – właściwości lecznicze
Woda brzozowa (sok z brzozy połączony z wodą) wciąż nie jest popularnym napojem, chociaż coraz częściej można spotkać ją w supermarketach i dyskontach. Dlaczego warto ją pić? Oto najważniejsze argumenty:
- Przeciwutleniacze zawarte w wodzie brzozowej spowalniają procesy starzenia się komórek – dzięki nim dłużej zachowujemy młodzieńczy wygląd i energię.
- Składniki aktywne wody brzozowej działają przeciwzapalnie – wspomagają i przyspieszają naturalne procesy regeneracyjne w organizmie.
- Woda brzozowa może obniżać poziom negatywnego cholesterolu we krwi, a tym samym wykazywać dobroczynne działanie na układ sercowo-naczyniowy.
- W związku z działaniem moczopędnym, po wodę brzozową można sięgnąć również w stanach zapalnych dróg moczowych.
Woda brzozowa ma wiele prozdrowotnych właściwości. Pamiętaj jednak, aby nie traktować jej jako substytutu dla konwencjonalnego leczenia. Woda brzozowa do picia może być jednym z produktów stosowanych profilaktycznie lub wspomagająco w leczeniu – za zgodą lekarza prowadzącego.
Jak stosować wodę brzozową do picia? Spożywaj napój co najmniej raz w ciągu dnia (np. rano, po przebudzeniu się) przez minimum miesiąc – po tym czasie najczęściej odczuć można pierwsze efekty. Zwłaszcza jeżeli picie wody brzozowej połączone jest ze zbilansowaną dietą.
Woda brzozowa do włosów
Pozytywne działanie wody brzozowej na włosy to przede wszystkim zasługa kwasu salicylowego. Składnik ten wpływa na skórę głowy złuszczająco (działa jak peeling!), odświeżająco i oczyszczająco. Z tego powodu po wodę brzozową chętnie sięgają osoby o włosach przetłuszczających się i ze skłonnością do łupieżu.
Witaminy zawarte w wodzie brzozowej, w tym witamina C o silnym działaniu antyoksydacyjnym, doskonale odżywiają włosy. Regularne stosowanie tego naturalnego specyfiku sprawia, że włosy stają się gęste, lśniące i mocne, rosną szybciej i są mniej podatne na wypadanie.
Jak stosować wodę brzozową na włosy? Dwa lub trzy razy w tygodniu wcieraj wodę brzozową w skórę głowy i pozostawiaj na kilka godzin (możesz np. pozostawić ją na skórze głowy na noc). Następnie myj włosy jak zawsze. Kurację wodą brzozową możesz prowadzić przez około 4 tygodnie. Po tym czasie zrób co najmniej miesiąc przerwy, zanim ponownie sięgniesz po ten specyfik.
Dodaj komentarz