Urządzenia elektroniczne, które pomagają dbać o zdrowie i które można mieć zawsze przy sobie to nie odległa przyszłość – to teraźniejszość. Wearables, bo o nich mowa, mogą mieć mnóstwo funkcji – od liczenia kroków i przebytego dystansu, przez wspieranie zdrowej diety i układanie indywidualnych planów treningowych, po kontrolowanie faz snu, mierzenie ciśnienia, pracy serca i poziomu cukru we krwi. Czym jest technologia wearables i jak wykorzystać ją w życiu codziennym? Sprawdźmy.

Smartwatche - sportWearables na co dzień? Najpopularniejsze urządzenia do noszenia

Trudno znaleźć jedno polskie słowo, które tłumaczyłoby dosłownie termin wearables. Można przetłumaczyć to jednak jako „urządzenia do noszenia”, „elektronika do noszenia na ciele” czy „urządzenia ubieralne”.

Do najpopularniejszych urządzeń z tej kategorii należą bez wątpienia smartwatche, a także opaski sportowe. Urządzenia te pozwalają nam np.: mierzyć kroki, spalone kalorie (np. podczas ćwiczeń statycznych), tętno, fazy snu, dystans podczas biegania czy jazdy na rowerze. Przypomną Ci, o której warto położyć się do łóżka i obudzą o optymalnej godzinie i w odpowiedniej fazie snu.

Oprócz funkcji z kategorii „zdrowie” smartwatche umożliwiają oczywiście dokonywanie płatności zbliżeniowych, odczytywanie wiadomości SMS czy odbieranie powiadomień z social mediów, odbieranie połączeń i korzystanie z wielu funkcji, które oferują smartfony.

Nie tylko smartwatche – inne przykłady zastosowania wearables

Oprócz smartwatchy i opasek fitness popularnością cieszą się także okulary VR, czyli okulary do rzeczywistości rozszerzonej. Łączą one świat rzeczywisty z wirtualnym i nie służą wyłącznie do celów rozrywkowych. Mogą być wykorzystywane w medycynie, np. jako wsparcie w leczeniu depresji czy do leczenia zeza i wad wzroku. Lekarze mogą wykorzystywać technologię VR np. do leczenia wad serca, a pacjenci do uprawiania aktywności fizycznej w domowym zaciszu.

Wearables - okulary vr

Jak jeszcze można wykorzystać wearables i jakie urządzenia zaliczają się do tej kategorii? Oto kilka przykładów:

  • Smart fashion – tkaniny oraz ubrania, które monitorują podstawowe parametry życiowe (dorosłych i wcześniaków) czy odzież przeznaczona do pracy w warunkach niebezpiecznych dla życia lub zdrowia. Przykładem takiej odzieży może być koszulka Hexoskin Smart z wplecionymi sensorami, która monitoruje tętno, oddech oraz ruch.
  • Inteligentna biżuteria – przykładem może być biżuteria Senstone, która wizualnie przypomina wisiorek z kamieniem szlachetnym. Działa jednak jak rejestrator głosu z funkcjami asystenta. Mamy możliwość wprowadzania zdarzeń do kalendarza i ustawiania przypomnień, a także zapisywanie notatek i innych nagrań głosowych.
  • Wojsko – wykorzystuje się np. urządzenia, które służą do oceny stanu zdrowia i stopnia zmęczenia żołnierzy lub takie, które analizują poziom skażenia środowiska, w którym przebywają żołnierze.
  • Medycyna – inne przykłady zastosowania wearables w medycynie to inteligentne implanty, które wspomagają funkcjonowanie poszczególnych organów, a także telemedycyna i teleopieka ułatwiające kontrolowanie stanu zdrowia pacjenta.

Technologia wearables - jak wykorzystać

Rynek wearables rośnie, a w jego rozwoju nie przeszkodziła nawet pandemia COVID-19. Światowa sprzedaż urządzeń ubieralnych w Q4 2020 roku wyniosła ponad 153 miliony, czyli o ponad 27% niż w poprzednim roku. W całym 2020 łączna liczba dostaw urządzeń ubieralnych osiągnęła poziom prawie 445 milinów. Nic nie wskazuje na to, aby ten wzrost miał się szybko zatrzymać. Dbanie o zdrowie i aktywność fizyczną staje się dla nas coraz ważniejsze, a rozwój technologii sprawia, że elektronika wspierana przez sztuczną inteligencję staje się coraz powszechniej wykorzystywana w systemach opieki zdrowotnej.