Kiedy można powiedzieć, że ubranie jest ekologiczne? Czy wtedy, gdy jest wykonane z odpowiednich materiałów? Wtedy, gdy zostało uszyte przez lokalną firmę? Wtedy, gdy zostało uszyte ręcznie? Nie do końca. Ubranie ekologiczne jest wtedy, gdy służą nam jak najdłużej i sprawia, że nie musimy sięgać po kolejną, nową rzecz.

Przemysł odzieżowy – na bakier z ekologią

Branża odzieżowa ma na sumieniu naprawdę wiele. Przede wszystkim, odpowiedzialna jest za wprawianie w wir ogromnej, konsumpcyjnej machiny. Kuszeni reklamami, przekonywani do tego, co wypada, a czego pod żadnym pozorem nie należy już mieć w szafie, kupujemy dużo za dużo. Więcej niż ktokolwiek z nas potrzebuje.

Kolejnym grzechem przemysłu odzieżowego jest produkowanie gigantycznej liczby odpadów i zanieczyszczanie środowiska.

Dodajmy do tego także wyzysk pracowników – wiele firm produkuje swoje ubrania w krajach Trzeciego Świata, w warunkach, które uwłaczają ludzkiej godności. Do szycia „modnych” ubrań zatrudniane są nawet najmłodsze dzieci. Jednak nie tylko ludzie są ofiarami przemysłu modowego – przerażające statystyki pokazują, jak wiele zwierząt rocznie zabijanych jest po to, by z ich futer stworzyć płaszcz czy modne dodatki.

Obraz, który się przed nami rysuje, niewiele ma wspólnego z tym, co oglądamy w katalogach i czasopismach. Modne ubrania powstają często kosztem krzywdy wyrządzanej człowiekowi, zwierzętom i całemu środowisku.

Alternatywa dla szybkiej mody

Oczywiście nie możemy uogólniać – nie każda firma odzieżowa działa w sposób nieetyczny. Na świecie coraz częściej pojawiają się ekologiczne marki Fair Trade. Ich ubrania produkowane są uczciwie i bez szkody dla środowiska (lub przynajmniej w sposób znacznie mniej szkodliwy).

Niestety, ilość ubrań Fair Trade jest stosunkowo niewielka, a ich ceny zwykle są bardzo wysokie. Z tego względu większość konsumentów nie jest w stanie ubierać się jedynie w sposób ekologiczny.

Dla tych, którzy nie chcą wspierać nieetycznych firm ubraniowych, istnieje jednak jeszcze jedno, dużo łatwiejsze wyjście – sklepy z odzieżą używaną.

Second handy na straży ekologii

Second handy, czyli sklepy, w których można kupić odzież z drugiej ręki, to sposób na tanią i ekologiczną modę. Kupując używane ubrania, dajesz im nowe życie. Po pierwsze, chronisz je przed zmarnowaniem (ze szkodą dla środowiska, jaką wyrządza każdy wyrzucony przedmiot). Po drugie ograniczasz potrzebę produkowania nowych ubrań, utrzymując w obiegu te, które już do niego trafiły.

Masz ochotę zrobić coś dobrego dla środowiska? Następnym razem, zamiast do sieciówki, wybierz się do second handu. Nie obawiaj się tego, że na miejscu zastaniesz brud i ubrania, które nie nadają się nawet do wytarcia podłogi. JWspółczesne lumpeksy coraz częściej przypominają stylowe butiki i skrywają prawdziwe modowe perełki!