Podcasty zyskują w ostatnim czasie ogromną popularność. Trudno się dziwić – umożliwiają ławy i wygodny dostęp do wartościowych treści, a także mogą towarzyszyć Ci niemal wszędzie. Nie każdy jednak wie, jaka jest zasada działania podcastów, a część osób niesłusznie uznaje tę formę za „wiedzę dla leniwych”. Sprawdź, co możesz zyskać, słuchając podcastów.

Podcast – co to takiego?

Słowo podcast pochodzi i 2 innych słów:

  • Pod – od iPod, czyli odtwarzacza mp3 marki Apple, jednego z najpopularniejszych w Stanach Zjednoczonych;
  • Cast – od broadcast, czyli transmitować, przekazywać.

Nazwę podcast stworzył dziennikarz brytyjskiej gazety The Guardian – Ben Hammersley. Najpierw przyjęła się w języku angielskim i została uznana za najważniejsze nowe słowo 2005 roku przez New Oxford Dictionary. Potem rozprzestrzeniła się na cały świat.

Czym zatem jest podcast? Jest to audycja dostępna online, zwykle w formacie mp3 (czasem, ale rzadko, także w video). Podcasty są najczęściej publikowane jako odcinki i ukazują się cyklicznie – co tydzień, co miesiąc czy raz na jakiś czas.

Podcasty umieszczane są przede wszystkim na popularnych platformach, takich jak Spotify, Tidal czy Apple Podcast. Autorzy zamieszczają je często także na swoich stronach oraz na YouTube. Możesz ich słuchać, instalując jedną z wymienionych aplikacji (jest to najwygodniejsza forma wtedy, gdy słuchasz audycji z telefonu, poza domem) lub poprzez przeglądarkę (jeśli podcast znajduje się np. na stronie autora).

Jakie są zalety podcastów?

Podcast umożliwia szybkie dotarcie do interesujących informacji i innych wartościowych treści. Rozpiętość tematyczna audycji jest ogromna – niektóre z nich mają charakter wyłącznie rozrywkowy, inne kręcą się wokół zagadnień historycznych, jeszcze inne psychologicznych, publicystycznych, politycznych czy kulturalnych. Dostępne są podcasty o zdrowym odżywianiu, rozwoju osobistym, finansach czy marketingu. Jednym słowem wszystko, czego dusza zapragnie.

Podcastów możesz słuchać wszędzie – w drodze do pracy, podczas sprzątania, w samochodzie czy na spacerze. Podcast może towarzyszyć nam w każdej chwili, zastępując inne media, takie jak telewizja czy nawet filmy na YouTube. Jest to więc doskonała forma rozrywki czy zdobywania wiedzy dla wszystkich osób, które nie lubią lub nie mają czasu na czytanie czy oglądanie filmów.

Podcasty umożliwiają dostęp do informacji bez rezygnacji z innych czynności. W dalszym ciągu możesz przecież czytać książki czy artykuły oraz oglądać filmy. Jeśli jednak jesteś głodna wiedzy, dzięki podcastom możesz zdobyć jej jeszcze więcej.

Podcasty to także dobra rozrywka i źródło pozytywnych emocji – jeśli jesteś zmęczona poważnymi treściami, chcesz oderwać się od codzienności i po prostu odpocząć, możesz włączyć podcast komediowy lub audycję osoby, która, mimo nie komediowego kanału, rozbawia Cię i poprawia nastrój.

Podsumowując, podcasty pozwalają Ci efektywnie wykorzystać czas, a do tego zdobyć wartościowe informacje czy dotrzeć do innych, interesujących Cię treści. Zdecydowanie warto spróbować!