Spadek temperatur, mniejsza ilość słońca, opady i zimny wiatr – to wszystko sprawia, że jesienią wiele osób zmaga się z gorszym samopoczuciem. Narzekamy na brak energii, senność, obniżony nastrój. Jak sobie z tym poradzić? Jak zapewnić sobie zastrzyk energii i siłę do działania, na przekór jesiennej szarudze? Podpowiadamy!

Jesienna chandra – skąd się bierze?

Klimat, w jakim żyjemy, sprawia, że w ciągu roku zmienia się ilość słońca, jaką możemy się cieszyć. Latem korzystamy z ciepła i wielu godzin światła dziennego. Jesienią i zimą diametralnie się to zmienia – budzimy się w półmroku, zmagamy z mrozem i opadami, a z pracy wracamy po ciemku.

Mniejsza dostępność słońca sprawia, że nasza aktywność się obniża. Czujemy się zmęczeni, jesteśmy bardziej podatni na infekcje. Nasz nastrój wyraźnie się obniża. Wiele osób obserwuje, że jesienią i zimą są bardziej senni i mają większy apetyt – to dlatego, że organizm stara się zrekompensować braki energii, jaką latem czerpiemy ze słońca.

Czy oznacza to, że jesienią i zimą skazani jesteśmy na chandrę? Czy pochmurne dni musimy spędzać w łóżku z paczką chipsów? Absolutnie nie! Nasze akumulatory mogą zostać naładowane w inny sposób – ruchem i zbilansowaną dietą.

Jak zadbać o dietę jesienią?

Jesteśmy tym, co jemy – to hasło może wydawać się banałem, jednak jest w nim wiele prawdy. Produkty, które spożywamy, mogą mieć ogromny wpływ na nasze samopoczucie. Zbilansowana dieta zapewni nam lepszy nastrój.

W jodze wyszczególnia się produkty, które ograniczają naszą energię i negatywnie wpływają na ciało. Określa się je mianem tamasowych i radżasowych. Są to m.in.:

  • alkohol i inne używki,
  • cukier,
  • biała mąka,
  • produkty wysoko przetworzone (gotowe dania, słone i słodkie przekąski),
  • potrawy z dużą ilością soli i ostrych przypraw,
  • mięso (w szczególności czerwone).

Doskonałym wyborem (nie tylko na czas jesieni) będzie dieta wegetariańska lub fleksitariańska (tutaj możesz przeczytać na czym polega fleksitarianizm). Dania powinny składać się z warzyw, owoców, pełnych zbóż, ziaren, orzechów i zdrowych tłuszczów. W czasie jesieni i zimy warto zwiększyć ilość produktów rozgrzewających i sycących – pełnoziarnistych kasz, roślin strączkowych, bakalii, ryb oraz białego mięsa. W ten sposób zapewnimy sobie odpowiednią dawkę energii.

Oczywiście zimą nie możemy zapominać o spożywaniu odpowiedniej ilości płynów. Podstawę powinna stanowić woda, którą uzupełniać możemy o ziołowe napary i wyciskane lub tłoczone soki owocowe.

Jak pozostać aktywnym jesienią?

Aby cieszyć się pełnią życia, nie możemy zapominać o ruchu. Każdego dnia – niezależnie od pogody za oknem – powinniśmy spędzać co najmniej godzinę na świeżym powietrzu. Najlepiej, jeżeli w tym czasie będziemy się ruszać, np. spacerować czy uprawiać jogging. Możemy również zdecydować się na praktykę jogi.

Codzienna dawka ruchu pozwoli naszemu organizmowi utrzymać pełne obroty. Aktywność fizyczna poprawia funkcjonowanie niemal wszystkich organów i układów – reguluje pracę serca, układu trawiennego i nerwowego. Nie musimy porywać się na intensywne treningi i wyciskanie siódmych potów na siłowni. Na nasze samopoczucie zdecydowanie lepiej wpłynie regularny (najlepiej codzienny) wysiłek o niskiej lub średniej intensywności.