Z roku na rok upały doskwierają nam coraz bardziej, a liczba dni, w których temperatura powietrza przekracza 30 st. C, rośnie. Takie warunki potrafią dawać się we znaki każdemu. Możemy odczuwać senność i znużenie, mieć gorszy apetyt, problemy z koncentracją czy nawet zawroty głowy oraz opuchnięte nogi i dłonie. Sprawdźmy, jak radzić sobie z upałami i jak bezpiecznie przetrwać najgorętsze dni.

Nawadniaj organizm (nie musisz pić tylko wody!)

W upalne dni intensywnie się pocimy i tracimy większe niż zwykle ilości wody. W związku z tym konieczne jest picie przynajmniej około 2-2,5 l płynów. Najlepsza jest woda, zwłaszcza niegazowana, ale jeśli za nią nie przepadasz, możesz częściowo zastąpić ją takimi produktami, jak:

  • świeżo wyciskane soki owocowe,
  • owoce i koktajle owocowe,
  • herbaty owocowe lub napary z ziół (np. w wersji mrożonej),
  • domowe lemoniady bez cukru,
  • napoje izotoniczne.

Latem ogranicz do minimum ilość spożywanej kawy i alkoholu.

Ważne! Zupy również nawadniają organizm, dlatego latem warto postawić na większą ilość zup w Twojej diecie. A skoro jesteśmy przy jedzeniu…

Jedz lekkie posiłki

Zrezygnuj z ciężkostrawnych, zwłaszcza pikantnych dań. Jedz więcej sałatek czy zup. Jeśli lubisz, możesz postawić na chłodniki. Unikaj smażonych i wysokokalorycznych potraw. Możesz jeść więcej owoców morza i ryb. Postaw przede wszystkim na dania z warzyw, owoców i strączków.

Chroń skórę i głowę przed słońcem

Oto kilka wskazówek, jak chronić się przed słońcem w upalne dni:

  • Jeśli masz taką możliwość, najlepiej w ogóle nie wychodź z domu czy z pracy między 12:00 a 15:00.
  • Jeśli musisz wyjść, wybieraj zacienione miejsca, albo co jakiś czas odpoczywaj w cieniu.
  • Gdy wychodzisz na zewnątrz, koniecznie nakładaj na skórę krem z filtrem (z SPF 30 lub najlepiej 50).
  • Chroń głowę, nosząc kapelusz, chustkę czy lekką czapką. Osoby starsze i szczególnie wrażliwe powinny osłaniać też kark. Dobrze sprawdzi się też zwykły parasol.
  • Na spacery czy jogging wybieraj godziny poranne i wieczorne.
  • Gdy wychodzisz na zewnątrz w „godzinach szczytu”, nie zapomnij o okularach przeciwsłonecznych, ale koniecznie z filtrem – tylko takie zapewnią odpowiednią ochronę oczom.

Ubieraj się w lekkie, przewiewne ubrania

Zacznijmy od ważnej informacji: nie każde ubranie z cienkiego i na pozór lekkiego materiału jest przewiewne. Jeśli w upalny dzień wybierzesz koszulkę, spodnie czy sukienkę z poliestru, poliamidu czy lycry, po plecach może spływać Ci pot. Ubrania z syntetycznych materiałów, mimo iż pozornie są lekkie, nie przepuszczają powietrza. Właśnie dlatego pocimy się w nich, nawet gdy są tak cienkie, że aż przezroczyste. Materiały syntetyczne nie są dobre na wysokie temperatury (na niskie zresztą też nie – akrylowy sweter nie będzie Cię grzać, mimo iż możesz się w nim pocić).

Jakie tkaniny są więc dobre na lato? Przede wszystkim:

  • Tkaniny naturalne, takie jak len, jedwab czy bawełna.
  • Tkaniny syntetyczne, czyli takie, które powstały z włókien wytwarzanych z surowców naturalnych. Są to m.in. wiskoza, lyocell, modal, rayon, cupro czy nawet wełna merino (głównie w przypadku ubrań sportowych, ze względu m.in. na właściwości antybakteryjne).

Latem najlepiej obcisłe koszulki i spodnie zastąpić luźnymi, zwiewnymi krojami, a ciemne kolory zamienić na jasne.

Ważne! Najlepiej nosić sandały lub klapki albo lekkie, zakryte obuwie. Gumowe buty (np. baleriny) lepiej zostawić na sklepowej półce.

Czy na pewno otwierać okna?

Tak i nie. Warto wietrzyć wnętrza, ale musimy pamiętać, że otwierając okna, wpuszczamy do środka gorąco powietrze. Z drugiej strony, jeśli Twoje mieszkanie czy dom jest bardzo nasłonecznione, a Ty nie otworzysz okien, zamienisz wnętrza w szklarnię. Jaki jest złoty środek?

Najlepiej jest zasłonić zasłony czy opuścić rolety i zamknąć okna. Dzięki temu wnętrza nie nagrzewają się od promieni słońca, a dodatkowo nie wpuszczasz do środka gorącego powietrza. Okna najlepiej odsłonić późnym popołudniem, albo przynajmniej wtedy, gdy słońce nie świeci prosto na szyby. Gdy temperatura powietrza na zewnątrz spada, otwórz okna i przewietrz wnętrza.

Bezpieczeństwo latem – o czym jeszcze pamiętać?

  • Gdy jesteś na wakacjach, ogranicz opalanie się, zwłaszcza między 11:00 a 15:00. Jeśli odpoczywasz nad zbiornikiem wodnym, pamiętaj, by nie zanurzać się gwałtownie w zimnej wodzie tuż po zejściu z pełnego słońca. Najpierw opłucz i schłodź ciało.
  • Unikaj intensywnego wysiłku fizycznego w najgorętszej porze dnia.
  • Bądź w kontakcie ze swoim lekarzem, jeśli przyjmujesz jakieś leki (zapytaj, jaki mają wpływ na termoregulację i równowagę wodno-elektrolitową), a także gdy masz problemy z nadciśnieniem.
  • Unikaj skrajnych temperatur – jeśli przebywasz w klimatyzowanym pomieszczeniu, postaraj się nie wychodzić na zewnątrz bez chwilowej „aklimatyzacji”.

Zachowaj zdrowy rozsądek, a jeśli poczujesz się słabo, odpocznij w cieniu lub zadzwoń po pogotowie.