Produkowanie mniejszej ilości śmieci może wydawać się zadaniem karkołomnym, trudnym i zabierającym dużo czasu. Rzeczywiście, na początku zmiana nawyków wymaga nieco wysiłku, ale może zastosować zasadę małych kroczków, zaczynając od drobnych, pozornie niewiele znaczących czynności. Poza tym konieczne jest odpowiednie nastawienie i niekaranie się za popełnione „grzeszki”. Wystarczy do całej sprawy podejść na luzie, z konsekwencją i dystansem. Czy takie połączenie jest możliwe? Tak! Przekonaj się!

Odpowiednie, rozsądne podejście

Do zmiany nawyków i zmniejszenia ilości produkcji śmieci potrzeba czasu. Oczywiste jest, że nie od razu Kraków zbudowano. Mimo to wiele osób, które myśli o tym, by wdrożyć zmiany do swojego życia, boryka się z podobnymi problemami: „Muszę zmienić wszystko od razu”, „Będę hipokrytą/hipokrytką, jeśli będę kupować kosmetyki w plastiku, ale na zakupy będę chodzić ze swoimi torebkami”, „ Ja się do tego nie nadają, na pewno będę zapominać o tym, żeby nie brać foliówek”. Takie przykłady można mnożyć.

Często wydaje nam się, iż istnieje tylko czarne i białe, wszystko albo nic. Że nie ma nic pośrodku. Warto więc pamiętać: nie wszystko naraz! Zacznij od drobnych zmian. Nie przejmuj się opiniami innych. Rób swoje. Nawet zmniejszenie ilości śmieci o torebki foliowe, słomki, część plastikowych opakowań, jednorazowe sztućce czy plastikowe, małe butelki po napojach znaczy bardzo dużo!

Pamiętaj, że nie musisz od razu być zero waste (o ile całkowite wyeliminowanie śmieci jest w ogóle możliwe). Wystarczy, że będziesz less waste!

Plan działania

Zanim udasz się na pierwsze „bezśmieciowe” zakupy, przygotuj się do tego odpowiednio. Wyposaż się w bawełniane torebki na sypkie produkty, pieczywo, owoce i warzywa, a także w mocne, wielorazowe torby na zakupy.

Zastanów się też, z czego w pierwszej kolejności chcesz zrezygnować. Jeśli nie chcesz kupować wody w butelkach, rozważ zakup dzbanka filtrującego wodę i butelki, którą przed wyjściem z domu wypełnisz płynem. Najlepiej, aby naczynia te były szklane, choć już 1 plastikowa, wielorazowa butelka będzie znacznie lepsza niż małe, jednorazowe butelki.

Pamiętaj też, aby nie wyrzucać od razu wszystkich plastikowych torebek i przedmiotów, jakie masz w domu. Korzystaj z nich tak długo, jak to możliwe, znajdując dla nich nowe przeznaczenie.

Konsekwencja i zdrowy rozsądek

Konsekwentnie realizuj plan, ale nie karz się za wpadki. Jeśli przyniesiesz do domu plastikową butelkę, to trudno. Po prostu następnym razem postaraj się tego nie robić. Jeśli będziesz głodna lub spragniona i nie będziesz mieć możliwości zakupu niczego, co nie będzie generowało odpadów, kup, co potrzebujesz, a następnym razem postaraj się pomyśleć przyszłościowo.

I najważniejsze – zdrowie zawsze powinno być na pierwszym miejscu. Na przykład nie rezygnuj z kupowania leków, bo mają plastikowe opakowanie. Odżywiaj się zdrowo, nawet jeśli czasem musisz kupić coś w plastiku. „Bezśmieciowe” rozwiązania przyjdą z czasem.