Starasz się dokonywać ekologicznych wyborów – stawiasz na ubrania od polskich producentów, kupujesz naturalne kosmetyki, ograniczasz zużycie plastiku, segregujesz śmieci, korzystasz z komunikacji miejskiej… A co z artykułami higienicznymi, po które sięgasz podczas okresu? Wybierasz organiczne podpaski i tampony czy gąbeczkę lub kubeczek menstruacyjny? Jeżeli poszukujesz ekologicznej alternatywy dla tradycyjnych środków, przyjrzyj się bliżej bieliźnie menstruacyjnej. Na czym polega jej działanie? Jakie ma zalety? Czy rzeczywiście jest przyjazna środowisku? Sprawdzamy!

Bielizna menstruacyjna – co to takiego?

Bielizna menstruacyjna na pierwszy rzut oka przypomina tradycyjne majtki. Kiedy przyjrzysz się jej bliżej, zauważysz jednak, że została skonstruowana w taki sposób, by pochłaniać krew. W związku z tym majtki składają się z kilku warstw: pochłaniającej wilgoć, zapobiegającej namnażaniu bakterii, odprowadzającej płyn i zewnętrznej powłoki wodoodpornej, która zabezpiecza przed przeciekaniem.

Wysokiej jakości bielizna menstruacyjna wykonana jest z przepuszczających powietrze, elastycznych tkanin – zwykle z mieszanki bawełny i elastanu. Takie połączenie sprawia, że skóra w okolicach intymnych może oddychać, a tkliwe podbrzusze nie jest uciskane.

Rodzaje bielizny menstruacyjnej

Majtki menstruacyjne występują w wielu modelach. Bez problemu znajdziesz wśród nich taki, który przypadnie Ci do gustu i spełni Twoje oczekiwania. W ofercie producentów znajdziesz między innymi:

  • Figi, czyli majtki, które subtelnie odsłaniają pośladki.
  • Hipstersy, czyli zabudowane majtki, które w całości zakrywają pośladki.
  • Majtki modelujące, które pozwalają ukryć drobne niedoskonałości figury.

Ponadto, bielizna menstruacyjna – podobnie jak tradycyjna – występuje w niemal wszystkich wzorach (np. kwiaty) i kolorach.

Jak używać bielizny menstruacyjnej?

Majtki menstruacyjne możesz nosić każdego dnia okresu, również w nocy, korzystając z nich, jak z tradycyjnej bielizny. W zależności od potrzeb (m.in. intensywności krwawienia), możesz zmieniać je raz dziennie lub częściej.

Producenci bielizny menstruacyjnej najczęściej zalecają, aby prać ją ręcznie – w letniej wodzie i delikatnym detergencie. Jeżeli bielizna może być prana w pralce, zwykle zaleca się, aby przed praniem usunąć nadmiar krwi pod bieżącą wodą.

Majtki należy suszyć i przechowywać na płasko (nie należy rolować ich ani składać w kostkę), aby zapobiec ewentualnym odkształceniom.

Dlaczego warto korzystać z bielizny menstruacyjnej?

Majtki menstruacyjne doskonale zapobiegają przeciekaniu krwi miesiączkowej – producenci przekonują, że są nawet czterokrotnie bardziej chłonne od popularnych tamponów. Z tego powodu są doskonałym wyborem dla kobiet, które prowadzą aktywny tryb życia.

Istotną zaletą bielizny menstruacyjnej jest możliwość wielokrotnego użytku, co przekłada się bezpośrednio na przyjazność środowisku i mniejsze wydatki. Produkujesz mniej śmieci i nie musisz każdego miesiąca zaopatrywać się w podpaski czy tampony.

Użytkowniczki majtek menstruacyjnych zwracają również uwagę na to, że są one bardziej naturalnym wyborem. W przeciwieństwie do jednorazowych artykułów higienicznych nie zawierają szkodliwego chloru (przy jego pomocy wybiela się tampony) i umożliwiają swobodną cyrkulację powietrza (jego przepływ jest utrudniony, kiedy stosujesz podpaski). Te zalety sprawiają, że bielizna menstruacyjna doceniana jest przez kobiety podatne na podrażnienia i infekcje intymne.