Jeśli dużo podróżujesz albo wyjeżdżasz chociaż raz na jakiś czas, wiesz, że w pewnym momencie przywożenie pamiątek z każdego miejsca generuje duże wydatki (zgodnie z zasadą „grosz do grosza”), a także kończy się zagraceniem mieszkania lub brakiem miejsca na lodówce (jeśli przywozisz magnesy). Alternatywą dla tradycyjnych suwenirów mogą być pieczątki z podróży, czyli tzw. pieczątki turystyczne. Przekonaj się, jak ciekawym hobby może być kolekcjonowanie takich stempli!

Jak zbierać pieczątki?

Pieczątki możesz zbierać niemal w każdym miejscu na świecie – nawet tam, gdzie wydaje Ci się to niemożliwe. Stemple stawiane są np. w muzeach, teatrach, skansenach, w schroniskach górskich, na pocztach, w klubach (dyskotekach) czy nawet sklepach. Pieczątki w trakcie podróży możesz zbierać np. na biletach, chociaż nic nie stoi na przeszkodzie, aby poprosić pracownika danego miejsca o postawieni stempla w specjalnie przygotowanym do tego zeszycie, albumie czy na gładkiej kartce.

Możesz prowadzić także „pieczątkowy klaser” i zamieszczać z nim np. zdobyte bilety z pieczątkami z podróży.

Jakie pieczątki z podróży możesz zbierać?

Pieczątki, które możesz spotkać na całym świecie, potrafią wywołać spore wrażenie. Oprócz klasycznych czarnobiałych stempli okrągłych, prostokątnych czy kwadratowych, możesz liczyć na wielobarwne pieczątki o przeróżnych kształtach. Nierzadko zdarzają się także stemple z fantazyjnymi motywami, takimi jak podobizny znanych osóbsymbole miejscherby czy postacie z filmów i bajek.

Wiele miejsc wydaje także pieczątki okolicznościowe, które mają upamiętniać ważne wydarzenia, np. jubileusze. Takie stemple są prawdziwą gratką dla kolekcjonerów, ponieważ wydawane są tylko w określonym odcinku czasu, a ich zdobycie po czasie jest niemal niemożliwe.

Niektóre ośrodki turystyczne wydają też pieczątki np. ze swoimi nazwami, a nawet położeniem geograficznym. Zdarza się, że górskie schroniska zamieszczają na swoich pieczątkach współrzędne, takie jak wysokość nad poziomem morza.

Poza tym możesz też wybrać się do urzędu pocztowego, by poprosić pracownika o wykonanie stempla na kartce pocztowej czy na gładkim papierze. Taki stempel może być atrakcyjną pamiątką i dowodem na to, że odwiedziłeś odległe zakątki świata, takie jak Peru, Wietnam, Nowa Zelandia, Kanada, Republika Południowej Afryki czy Stany Zjednoczone.

Co ciekawe, hobby, jakim jest zbieranie pieczątek z podróży, staje się na tyle popularne, że wiele miejsc przygotowuje stemple specjalnie z myślą o turystach.

Kolekcjonowanie stempli turystycznych to ciekawy sposób na przywożenie pamiątek z różnych miejsc, w dodatku dostępny dla każdego!