Lato w mieście może być fascynującą przygodą. Nawet jeśli mieszkasz w tej samej miejscowości całe życie, może okazać się, że ma Ci jeszcze sporo do zaoferowania. Popatrz na swoje miasto świeżym okiem i otwórz się na możliwości, jakie Ci daje. Podpowiemy Ci, od czego zacząć i gdzie szukać.

Twoje miasto oczami turysty

Mieszkając w jednym mieście nawet przez kilka lat, można zapomnieć o tym, co ciekawego ma nam do zaoferowania. To często właśnie mieszkańcy nie odwiedzają lokalnych muzeów, galerii, parków czy atrakcji turystycznych, bo – no właśnie – „tutaj nie ma nic ciekawego”, „to atrakcja dla turystów”, „na pewno jest tam nudno, jak to w moim mieście”. Wychodząc poza taki schemat, można naprawdę dużo zyskać.

Popatrz na swoje miasto, jak turysta. Idź tam, gdzie chodzą głównie przyjezdni, udaj się do muzeum czy na wystawę, na którą od lat planujesz iść (albo której nawet nie masz w planach). Zaplanuj zwiedzanie, albo spontanicznie spaceruj od miejsca do miejsca. Skręć w uliczkę, którą zwykle omijasz, bo nie jest Ci do niej po drodze. Wypożycz rower, przejedź się rikszą, skorzystaj z atrakcji dla turystów. Wyjdź poza myślenie mieszkańca i stań się na chwilę przyjezdnym. Zobacz, czym może zaskoczyć Cię Twoje miasto.

Wskazówka! A może tak… wycieczka po mieście z przewodnikiem? Spróbuj! Jesteśmy przekonani, że możesz odkryć w swoim mieście coś naprawdę ciekawego!

Odkryj to, czego jeszcze nie znasz

Popatrz na mapę swojego miasta i zastanów się, które miejsca znasz najmniej. Wybierz się na przedmieścia Twojej miejscowości, pojedź rowerem do lasu, w którym nigdy nie byłeś, albo zaplanuj, że w wakacje odwiedzisz wszystkie parki. Pójdź do ogrodu botanicznego, odwiedź arboretum czy ZOO, idź na odkryty basen albo na otwarte kąpielisko.

Poznaj okolice swojego miasta

Często lepiej znamy okolice miast, w których nie mieszkamy, niż okolice własnej miejscowości. A przecież tuż za granicą miasta może czekać na Ciebie fascynująca przygoda. Polskie miasteczka i wsie skrywają bardzo dużo pięknych, ciekawych, wartych odwiedzenia miejsc. Zabytki, małe galerie sztuki, historyczne miejsca, okoliczne parki krajobrazowe, rzeki i jeziora, a do tego spływy kajakowe czy pontonowe – takie atrakcje możemy znaleźć niemal w całej Polsce. Wystarczy trochę poszukać. Tym razem nie skupiaj się na odległych zakątkach kraju, tylko postaw na eksplorację Twojej okolicy.

Koncerty, imprezy, festyny

Sprawdź letni harmonogram imprez w Twoim mieście lub jego okolicy. Muzyka klasyczna, popowa, rock albo jazz? Sprawdź, co oferują zarówno większe sceny, jak i małe kluby czy nawet domy kultury. Poszukaj seansów kina letniego (czyli kina pod gołym niebem), sprawdź, gdzie i kiedy odbywają się targi rzemiosła, albo targi staroci. Szukaj nie tylko w centrum miasta i w swojej dzielnicy.

Wakacje z książką

Przeczytaj książki, które czekają na tzw. kupce wstydu, sięgnij po to, na co akurat masz ochotę albo wróć do swoich ulubionych pozycji. Weź koc albo leżak i idź do parku. A może by tak co tydzień inna książka w innym parku?

Jak spędzać wakacje w mieście? Sposobów jest dużo. Trzeba tylko otworzyć się na to, co dzieje się w Twojej miejscowości i spojrzeć na nią świeżym okiem. Szukaj, sprawdzaj, eksperymentuj i korzystaj z możliwości, jakie oferuje Ci miasto. Być może odkryjesz w tym roku nowe ulubione miejsca albo przekonasz się, że coś, co kilka lat temu nie przypadło Ci do gustu, dzisiaj skradnie Twoje serce.