Martynika to terytorium zamorskie Francji. Mimo iż leży po drugiej stronie globu (należy do Wysp Karaibskich) należy do Unii Europejskiej. W związku z tym, aby móc „przekroczyć granicę”, nie trzeba mieć wizy – wystarczy posiadać dowód osobisty lub paszport (chyba że nie jest się obywatelem UE). Między innymi z tego powodu, a także za sprawą przepięknych widoków i pięknej pogody, Martynika przyciąga coraz więcej turystów. Dowiedz się więcej na temat tego europejskiego raju, położonego ponad 8 000 km od Polski.

Martynika – co zobaczyć?

Martynika jest wyspą pochodzenia wulkanicznego, a na jej terenie znajduje się kilka wulkanów. Jeden z nich (Montage Montagne Pelée) jest uśpiony – od 1929 roku nie miała miejsce żadna erupcja. Pozostałe wulkany są wygasłe. Wiele wzniesień, gęsta roślinność, piaszczyste plaże, lazurowa, krystaliczna woda to najbardziej charakterystyczne i najpiękniejsze elementy tamtejszego krajobrazu.

Na wyspie można odwiedzić np.:

  • Park Narodowy Caravelle,
  • Drzemiący wulkan Montagne Pelée,
  • Półwysep Cap Chevalie,
  • Kanał Niewolników,
  • Piękne plaże, takie jak Carbet (niedaleko Fort-deFrance), Anse Couleuvre (60 km od stolicy), Trinité Anse Richer (w zatoce Baie des Raisiniers), Vauclin (niedaleko Trinité), Grand Anse des Salines (na południu Martyniki).

Ponadto na wyspie znajduje się wiele atrakcji dla młodszych i starszych turystów. Są nimi np.:

  • Cudowny ogród botaniczny niedaleko Fort-de-France – Jarin de Balata,
  • destylarnie (rumiarnie), w których powstaje rum, uznawany za jedną z wizytówek wyspy (na Martynice rum produkuje się z trzciny cukrowej, która rośnie na wyspie),
  • Saint Pierre – zniszczona podczas erupcji wulkanu dawna stolica wyspy,
  • For-de-France – obecna stolica,
  • Tropikalne plantacje, np. Plantacje bananów, trzciny cukrowej czy ananasów.

Kiedy polecieć na Martynikę?

Wyspa leży w strefie klimatu równikowego wilgotnego. Oznacza to, że przez cały rok na Martynice jest ciepło, a różnice między poszczególnymi miesiącami i porami roku są niewielkie – wahają się między 24 a 33 stopniami Celsjusza. Najcieplej jest w marcu i w kwietniu, a najchłodniej w grudniu i styczniu.

Na Martynice występują dwie pory roku:

  • Pora deszczowa – trwa od czerwca do listopada, choć deszcze występują też w innych miesiącach. Najbardziej deszczowym miesiącem jest wrzesień.
  • Pora sucha – najmniej opadów deszczu występuje w miesiącach od lutego do kwietnia.

Dni, w których cały czas pada deszcz, zdarzają się rzadko. Najczęściej ulewa zrywa się raz dziennie. Często towarzyszą temu burze. Mimo to temperatura powietrza cały czas jest wysoka.

Najwięcej turystów spotkać można na wyspie od grudnia do maja. Szczytem sezonu jest kwiecień.

Informacje praktyczne, szczepienia, formalności

Wyjazd na Martynikę nie wiąże się z żadnymi obowiązkowymi szczepieniami, Zalecane są szczepienia przeciwko żółtaczce typu A i B, błonicy, tężcowi i durowi brzusznemu.

Językiem narodowym na wyspie jest francuski. Obowiązującą walutą jest euro. Strefa czasowa na wyspie to UTC -4 (od polskiego czasu należy odjąć 5 godzin).