Przygotuj się do sezonu narciarskiego

Być może wydaje Ci się, że nie musisz przygotowywać się do sezonu narciarskiego, skoro potrafisz jeździć na nartach czy desce. Nic bardziej mylnego. Nie chodzi tu bowiem o naukę jeżdżenia, ale o kondycję i przygotowanie ciała. Po co? Nie tylko po to, by poprawić kondycję, ale też, a może przede wszystkim po to, by zmniejszyć prawdopodobieństwo urazów i złagodzić skutki ewentualnych kontuzji. Odpowiednio przygotowując się do sezonu, zwiększasz prawdopodobieństwo, że wytrzymasz na śniegu długi czas.

Dlaczego zawsze trzeba przygotować się do sezonu narciarskiego?

Dlaczego zawsze trzeba przygotować się do sezonu narciarskiego?

  • Większa podatność na zmęczenie,
  • Większe prawdopodobieństwo zakwasów,
  • Większe ryzyko kontuzji,
  • Cięższe skutki kontuzji i dłuższa rekonwalescencja.

Jak przygotować się do sezonu narciarskiego? Trening równowagi i trening wzmacniający

Przygotowania do sezonu narciarskiego powinny zacząć się minimum 6-8 tygodni przed pierwszym wyjazdem w góry. W czasie treningów niezwykle istotne jest skupienie się na wzmacnianiu mięśni stabilizujących stawy kolanowewzmacnianiu mięśni nóg i rąkrozciąganiu i ćwiczeniu równowagi.

Oto kilka propozycji ćwiczeń przygotowujących do sezonu narciarskiego:

• Ćwiczenia na siłowni wzmacniające mięśnie czworogłowe i kulszowo-goleniowe, a także przywodziciele i odwodziciele bioder,
• Przysiady – codziennie przez około 6 tygodni przed wyjazdem,
• Wzmacnianie mięśni pośladkowych, mięśni brzucha i grzbietu.

Ćwiczenia zacznij od krótkiej rozgrzewki (10-15 minut) i zakończ rozciąganiem. Około 2 tygodnie przed wyjazdem możesz zwiększyć intensywność ćwiczeń i robić przysiady np. 2 razy dziennie.

Jak ćwiczyć równowagę? Możesz je wykonywać np. na miękkim materacu lub poduszce. Stawaj naprzemiennie raz na jednej raz na drugiej nodze i próbuj utrzymywać równowagę. Przyzwyczajaj też nogę do układu w bucie narciarskim, zakładając je w domu co jakiś czas. Możesz w tym czasie wykonywać ruchy, które naśladują skręty narciarskie.

Przygotowanie do sezonu narciarskiego – masaże, fizjoterapia

Ważnym elementem przygotowania do sezonu narciarskiego jest wizyta u fizjoterapeuty czy osteopaty, a nawet kilka regularnych masaży. Specjalista, który dobrze zna się na anatomii i wie, jaki wysiłek jest związany z jazdą na nartach czy na desce (oraz jakie partie ciała są obciążone), pomoże odpowiednio przygotować ciało do sezonu. Wizyta u specjalisty jest istotna tym bardziej po urazie ciała – jeśli w bliższej lub dalszej przeszłości nabawiłeś się kontuzji, udaj się do masażysty czy osteopaty. Nie tylko pomoże Ci przygotować Twoje ciało, ale także podpowie, co robić, by unikać kontuzji w przyszłości, nie obciążać newralgicznych miejsc oraz jak radzić sobie z napięciami i bólem.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat masażu i masażu rehabilitacyjnego? Skorzystaj z porad profesjonalnych fizjoterapeutów.