W pielęgnacji twarzy najważniejszymi filarami jest oczyszczanie i nawilżanie. To jednak zbyt uproszczony przepis na zdrową, piękną cerę. Sprawdź, co robić, żeby Twoja skóra była pełna blasku i witalności – niezależnie od wieku!

Oczyszczanie i demakijaż

Oczyszczanie twarzy i demakijaż to podstawa pielęgnacji. Dlaczego? Jeśli nie zrobisz tego w odpowiedni sposób, na nic zdadzą się nakładane na skórę kosmetyki. Składniki w nich zawarte nie będą mogły przeniknąć w głąb skóry, a na Twoje cerze będą pojawiać się wypryski, przebarwienia, rozszerzone pory czy suche skórki.

Oczyszczać twarz należy dwa razy dziennie – rano (by pozbyć się nadmiaru sebum i resztek kosmetyków pielęgnacyjnych) i wieczorem (by zmyć makijaż i wszystkie zanieczyszczenia).

Twarz myj najpierw olejkiem myjącym, a potem delikatnym kosmetykiem na bazie wody. Olejek usunie zanieczyszczone sebum i wszelkie tłuste zanieczyszczenia, a drugi kosmetyk to, co jeszcze na skórze zostało.

Złuszczanie 

Złuszczanie to kolejny, niezwykle ważny element pielęgnacji. Skórę należy złuszczać regularnie – raz lub dwa razy w tygodniu. Możesz do tego wykorzystywać peeling mechaniczne (ze ścierającymi drobinkami) lub łagodne peelingi enzymatyczne (które rozpuszczają martwy naskórek przy pomocy enzymów roślinnych).

Złuszczanie martwego naskórka jest istotne, ponieważ dzięki temu martwe komórki skóry nie będą hamować procesów regeneracyjnych, ani nie będą utrudniać dostępu do głębszych warstw skóry składnikom odżywczym w kremach.

Tonizowanie

Po oczyszczaniu należy nałożyć na skórę tonik, aby przywrócić jej odpowiednie pH. Nałożenie kosmetyku tonizującego działa jak woda na gąbkę – jeśli na suchą gąbkę wlejesz np. gęsty płyn, zostanie on na jej powierzchni. Jeśli zrobisz to samo z gąbką mokrą – wchłonie ona płyn znacznie szybciej. Tak samo stanie się z kosmetykami pielęgnującymi nałożonymi na stonizowaną cerę.

Esencje, serum, maski w płachcie 

Zanim przejdziesz do nawilżania skóry, zadbaj o to, aby dostarczyć jej cenne składniki odżywcze. W tym celu możesz nakładać na twarz popularne w pielęgnacji koreańskiej esencje, maski w płachcie (które znajdziesz już w każdej, polskiej drogerii), a także serum.

Uważa się, ze serum wraz z kremem nawilżającym to doskonałe połączenie. Serum jest rzadkie, dlatego składniki odżywcze w nim zawarte znacznie szybciej wnikną w skórę niż te zawarte w kremie. Aby zapobiec odparowywaniu składników odżywczych ze skóry, należy „zablokować je” kremem nawilżającym.

Odżywianie i nawilżanie

Nawilżanie (zaraz po oczyszczaniu) to klucz do pięknej, zdrowej cery. Nawilżać trzeba każdą skórę – nawet tę, na której pojawiają się niedoskonałości  w postaci wyprysków. Jeśli skóra jest przesuszona, zaczyna panikować i produkuje jeszcze więcej sebum niż zwykle – aby nawilżyć przesuszoną cerę. W wyniku takich mechanizmów na suchej twarzy pojawiają się wypryski i zaskórniki.

Ponadto utrzymanie odpowiedniej gospodarki wodnej w skórze zapewnia nie tylko cerę wolną od niedoskonałości, ale także cerę jędrną i bez przedwczesnych zmarszczek. Aby dobrze nawilżyć skórę, stosuj na noc gęste kremy, a na dzień te nieco lżejsze.

Ochrona przeciwsłoneczna 

Promienie ultrafioletowe mają szkodliwy wpływ na skórę i przyspieszają produkcję wolnych rodników, które to z kolei wpływają destrukcyjnie na skórę, przyspieszając powstawanie zmarszczek i przebarwień. Dlatego kremy ochronne należy nakładać na twarz przez cały rok. Możesz stosować kosmetyki nawilżające z filtrem, a także podkłady czy kremy BB lub CC z ochroną przeciwsłoneczną.