Dni są coraz dłuższe, temperatury coraz wyższe. Wiosna już za chwilę zadomowi się u nas na dobre. Każdy rowerzysta doskonale wie, co to oznacza – początek nowego sezonu! Sprawdź, jak się do niego przygotować, aby tegoroczne wyprawy były nie tylko przyjemne, ale także w pełni bezpieczne. Gorąco zapraszamy do lektury!

Po pierwsze: czyszczenie

Po kilku miesiącach zimowego snu Twój rower zasługuje na porządne czyszczenie. Rozpocznij je od delikatnego usunięcia suchych zabrudzeń. Przy pomocy miękkiej szmatki lub delikatnej szczotki usuń kurz, zaschnięte błoto czy liście. Następnie przejdź do właściwego mycia na mokro. Potrzebna będzie Ci ciepła woda, gąbka i specjalny płyn do czyszczenia rowerów. Nie próbuj myć swojego jednośladu mydłem czy płynem do mycia naczyń, ponieważ sprzyja to powstawaniu rdzy! Na koniec osusz rower przy pomocy ręczników papierowych lub miękkiej ściereczki.

Po drugie: łańcuch

Sprawdź, w jakim stanie jest łańcuch rowerowy. Przede wszystkim sprawdź, czy ostatni sezon przejażdżek zbytnio go nie nadwyrężył. Jeżeli łańcuch jest zbyt luźny, będzie spadał podczas jazdy. W takiej sytuacji koniecznie powinieneś wymienić go na nowy. Pamiętaj, że wymiana łańcucha wiąże się z koniecznością wymiany tylnego wielotrybu.

Jeżeli łańcuch dobrze leży, lecz jest mocno zabrudzony, sięgnij po specjalny preparat do czyszczenia łańcuchów. Następnie nasmaruj go ropą (przy pomocy małego pędzelka).

Po trzecie: hamulce

Sprawnie działające hamulce są niezbędne, aby wycieczki rowerowe mogły przebiegać bezpiecznie.

W pierwszej kolejności sprawdź klocki hamulcowe. Oceń stopień ich zużycia. Zobacz, czy nie trą one obręczy. Następnie sprawdź, czy linki hamulcowe są w dobrym stanie. Jeżeli rower hamuje dopiero po bardzo mocnym wciśnięciu hamulca, możliwe, że są one zbyt rozciągnięte.

Pamiętaj, że rower z niesprawnymi klockami lub linkami hamulcowymi nie nadaje się do jazdy. Zanim wyruszysz na pierwszą przejażdżkę, musisz je wymienić!

Po czwarte: opony

Poświęć trochę uwagi oponom oraz wentylom. Sprawdź, czy nie są uszkodzone, czy nie ucieka z nich powietrze. Jeżeli nie zauważysz żadnych problemów, dopompuj opony. Zachowaj jednak czujność – czasem zdarza się, że opona, do której wprowadzono zbyt dużo powietrza, pęka.

Po piąte: światła

Według polskiego prawa, używanie świateł rowerowych jest obowiązkowe. Sprawdź, czy w Twoim jednośladzie światła działają poprawnie – być może konieczna będzie wymiana baterii lub kabli. Przednie światło w rowerze powinno być białe, tylne – czerwone.