Obecna sytuacja związana z pandemią koronawirusa, zamknięciem hoteli czy wzmożonymi restrykcjami w miejscach noclegowych i restauracjach zmienia podejście do podróżowania. Coraz więcej Polaków szuka miejsc na uboczu – z dala od tłocznych kurortów, za to blisko natury. Wiele osób nie chce przy tym rezygnować z wygody czy luksusu. I między innymi właśnie dlatego coraz większą popularność zyskują glampingi. Czym one są? Ile kosztuje nocleg? Gdzie można ich szukać? Sprawdźmy!

Co to jest glamping?

Najprościej rzecz ujmując glamping to rodzaj ekskluzywnego kempingu. Śpi się w namiotach lub przyczepach, ale galmpingi niewiele mają one wspólnego z tradycyjnymi polami namiotowymi czy kempingowymi. Są to bowiem miejsca designerskie, eleganckie, modne i często nastawione na turystów z nieco większym budżetem niż takim, jakim dysponują backpackersi. Ważna jest estetyka, wygoda i piękne widoki, które zapewnia wyszukane położenie. A do tego oczywiście element zaskoczenia.

Turyście, który odwiedza glamping, ma być wygodnie. Ma czuć się komfortowo i wyjątkowo. Ma korzystać z uroków natury, a przy okazji mieć dostęp np. do SPA. Przy okazji może też zrobić piękne zdjęcia na Instagram czy Pinteresta. 😉

Popularne glampingi w Polsce

W Polsce glampingów jest coraz więcej. Oto kilka przykładów:

  • wBAŃCE – miejsce to znajduje się kilkanaście kilometrów od Łodzi w Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Na spragnionych wyjątkowych wrażeń turystów czeka tu… przezroczysta bańka! Tak, pojęcie „spania pod chmurką” zyskuje tu nowy wymiar. Wewnątrz bańki znajduje się m.in. duże, wygodne łóżko czy teleskop, dzięki któremu za dnia można obserwować otoczenie i chmury, a w nocy gwiazdy. Bańka położona jest tuż nad stawem, w otoczeniu drzew. Nie ma więc problemu z prywatnością.
  • Vegan House – zapierające dech w piersiach widoki na masyw Śnieżka, noclegi w komfortowych namiotach sferycznych (przypominających… iglo), wygodne, duże łóżka, kominek we wnętrzu czy „przeszklone” boki namiotów, które umożliwiają podziwianie widoków. Wszystko to znajdziesz w stuprocentowo wegańskim glampingu, położonym na ziemi kłodzkiej, nieopodal Międzylesia.
  • Lapońska wioska Kalevala – nie musisz jechać do Finlandii, żeby poczuć się jak w dalekiej Laponii. Możesz wybrać się do miejscowości Borowice, położonej na obszarze Karkonoskiego Padołu Śródgórskiego. Na miejscu znajdziesz 5 namiotów stacjonarnych i… 2 namioty wiszące oraz Domek Muminków! Do tego 3 sauny, banię z gorącą wodą i inne udogodnienia. Namioty są ogrzewane, a goście mogą skorzystać z oferty gastronomicznej.

Ile kosztuje glamping?

Glampingi nie należą do najtańszych miejsc noclegowych i są zdecydowanie droższe od tradycyjnych kempingów. Noc kosztuje zwykle od 200 do 500 zł, w zależności od miejsca, ale z naszego punktu widzenia, zdecydowanie warto wybrać się do takiego miejsca chociaż raz.