Jeżeli właśnie rozpoczynasz swoją przygodę z aparatem fotograficznym, zapewne niesie Cię fala hurra optymizmu. Masz ochotę robić setki (a może nawet tysiące) zdjęć każdego dnia, bez zwracania szczególnej uwagi na ich wartość artystyczną czy techniczną poprawność. Stop! Zatrzymaj się na chwilę i zastanów nad błędami, które możesz popełniać. Gwarantujemy, że wykonując zdjęcia bardziej świadomie, będziesz odczuwać jeszcze większą satysfakcję. Sprawdź, jakich błędów powinieneś unikać.

Ostrość!

Nieostre zdjęcia to coś, czego powinieneś unikać jak ognia. Jak? Zwróć uwagę na ustawienia ostrości, odpowiednio dużą głębię oraz czas naświetlania zdjęcia.

Pamiętaj, że wraz ze zwiększaniem ogniskowej obiektywu powinieneś skracać czas naświetlania!

Osłona przeciwsłoneczna

Większość amatorów ignoruje ten dodatek, jednak jest to poważny błąd. Osłona blokuje dostęp ostrego światła słonecznego do przedniej soczewki aparatu. Nieużywanie jej może skutkować obniżeniem kontrastu, słabszym nasyceniem kolorów, a w skrajnych przypadkach nawet pojawieniem się flar.

Jeżeli nie posiadasz osłony przeciwsłonecznej, robiąc zdjęcia zawsze staraj się, aby aparat znajdował się w cieniu.

Kadrowanie

Zanim naciśniesz spust migawki, poświęć chwilę na przemyślenie kadru, który chcesz uchwycić. Zadbaj o kompozycję i nie rób zdjęć na oślep. Staraj się uwzględniać złoty podział – jeżeli Twój aparat to umożliwia, włącz siatkę podziału i przy jej pomocy twórz harmonijne kadry.

Przybliżanie

Nie nadużywaj zoomu! W zdjęciach z mocnym przybliżeniem trudno jest zachować naturalną perspektywę. Staraj się raczej zbliżyć do fotografowanego obiektu.

Przesypianie golden hours

Wykorzystuj momenty, kiedy słońce najbardziej sprzyja robieniu zdjęć. Pamiętaj, że najlepsze oświetlenie słońce zapewnia Ci o świcie oraz o zmierzchu.

Niepotrzebne inwestycje

Nie daj się zwieść przekonaniu, że dzięki bardzo drogiemu sprzętowi będziesz automatycznie robić lepsze zdjęcia. Nic bardziej mylnego! Doświadczony fotograf jest w stanie wykonać rewelacyjne zdjęcia nawet przy użyciu smartfona.

Zamiast w sprzęt inwestuj w siebie. Rozwijaj swoją wyobraźnię, zdobywaj doświadczenie, ucz się.

Brak cierpliwości

Do wykonywania świetnych zdjęć potrzeba czasem anielskiej cierpliwości. Fotograf bowiem stale czeka: na dobre światło, na idealny moment czy sytuację wartą uwiecznienia.

Staraj się cierpliwie obserwować otoczenie, spokojnie wyczekuj „swojego” momentu. Pamiętaj, że cierpliwość to jedna z najważniejszych cech profesjonalnych fotografów.