Już w 2022 branża turystyczna wybudzała się z letargu po pandemii koronawirusa, jednak wciąż niepewna sytuacja na świecie związana przede wszystkim z wojną w Ukrainie i rosnącą inflacją powodowała, że wielu z nas swoje plany podróżnicze odkładało na później. Zacznie się to zmieniać w 2023 roku i na wakacje (także te odległe) będzie decydować się coraz więcej z nas. Jednak sposób podróżowania i miejsca, do których będziemy się wybierać, mogą się zmienić. Jak? Sprawdźmy, gdzie będziemy jeździć na urlopy w 2023 roku.

Zrównoważona turystyka i slow tourism

Nasza świadomość w zakresie ochrony środowiska rośnie, a to wpływa zarówno na nasze codzienne wybory, jak i sposób podróżowania. W 2023 roku będzie nasilał się trend związany z odpowiedzialnym podróżowaniem i ekologią. Poza tym będziemy jeszcze chętniej uciekać od dużych miast, hałasu i pędu, zwracając się w stronę miejsc, które pozwalają zwolnić tempo choć na kilka dni czy tygodni. To oznacza, że w najbliższych miesiącach:

  • Jednym z kryteriów wyboru noclegów może być to, w jakim stopniu dane miejsce stosuje rozwiązania nieszkodliwe dla klimatu.
  • Chętniej niż w minionych latach możemy rezerwować noclegi w miejscach, które serwują ekologiczną żywność, przywiązują wagę do kwestii takich jak segregacja śmieci, oszczędność wody, zrównoważone gospodarowanie energią czy nienadużywanie plastiku.
  • Bardziej popularne staną się miejsca dotychczas mniej oblegane przez turystów i regiony, które oferują odpoczynek blisko natury, z daleka od zgiełku i smogu miast.
  • Jeszcze chętniej będziemy stawiać na odpoczynek w domkach letniskowych i na kempingach. Ekskluzywność ustąpi miejsca bliskości przyrody.
  • Część z nas będzie chciała zupełnie odciąć się od świata, rezygnując z dostępu do internetu na czas wakacji.

Aktywny wypoczynek

Wydarzenia z minionych 3 lat spowodowały, że plany i marzenia podróżnicze odkładaliśmy na później. To spowodowało, że głód podróżowania znacznie urósł. Nie chcemy już dłużej czekać na odpowiedni moment, by wyjechać na wymarzone wakacje. Mimo iż ceny rosną, to znaczna część z nas będzie chciała w tym roku przeżyć piękną przygodę i pojechać do upragnionego miejsca. Będziemy chcieli wykorzystać każdą godzinę swoich wakacji, poznając nowe miejsca i aktywnie spędzając czas. Ceny zakwaterowania, lotów czy jedzenia rosną, a każda podróż będzie wiązała się ze sporymi wydatkami, w związku z tym podróże będziemy doceniać jeszcze bardziej niż zwykle.

Dużo wskazuje na to, że znaczna część osób wyjeżdżających na wakacje w 2023 roku zamiast wypoczynku spędzonego nad basenem w dużym kurorcie, wybierze miejsca, które nie pojawiają się zbyt często w przewodnikach turystycznych. Głodni wrażeń będziemy chętniej poznawać nowe miejsca i inne kultury.

Kierunki popularne w 2023 roku

Firma American Express opublikowała raport American Express Travel’s 2023 Trending Destinations, w którym zawarła przewidywania dotyczące najpopularniejszych kierunków podróży w 2023 roku. Co prawda jest to przedsiębiorstwo finansowe, które działa przede wszystkim na terenie Stanów Zjednoczonych, dlatego analizie podlegali głównie Amerykanie. Daje to jednak pewien obraz tego, które miejsca na świecie będą cieszyć się większą popularnością wśród turystów. Są nimi m.in.: Stambuł (Turcja), Kopenhaga (Dania), Paryż (Francja), Lizbona (Portugalia), Czarnogóra, Wyspa Yaukuve, Fidżi, Sydney (Australia), Florida Keys (USA), miasto Meksyk.