Joga to nie tylko gimnastyka dla ciała, ale także, a może przede wszystkim, praktyka dla ducha. To filozofia życia, która wywodzi się z Indii i ma już 5000 lat. Jej głównym założeniem jest połączenie ciała, umysłu i duszy, które oddziałują na siebie wzajemnie. Jeśli pracujesz nad jedną sferą, automatycznie poprawia się też stan pozostałych. Czy joga jest receptą na harmonijne, zdrowe życie? Jak zacząć ćwiczyć? Sprawdź!

Co może dać Ci joga?

Joga jest filozofią, która naucza wyciszenia i koncentracji – po to, by osiągnąć świadomość swojego ciała i jaźni. System ćwiczeń, na którym oparta jest joga, ma pozwolić na osiągnięcie zarówno sprawności fizycznej, jak i psychicznej oraz zapewnić dobre samopoczucie.

Regularna praktyka jogi daje liczne korzyści dla ciała, na przykład:

 • elastyczne i silne ciało – Twoje mięśnie są rozciągnięte, wzmocnione, a zakres ruchu znacznie się powiększa;
 • prawidłowa waga ciała, przyspieszenie metabolizmu, pozbycie się z organizmu toksyn;
 • ogólne rozluźnienie ciała i pozbycie się napięć wynikających ze stresu;
 • zdrowy kręgosłup, prawidłowa postawa ciała;
 • dotlenienie organizmu dzięki pracy nad świadomym, głębokim, długim oddechem;
 • ogólna poprawa zdrowia – joga może pomóc pozbyć się wielu schorzeń i dolegliwości, takich jak bóle głowy, bóle pleców i stawów, wysokie ciśnienie, podwyższony cukier, bezsenność.

To, co niezwykle cenne w jodze, to korzyści umysłowe i duchowe. Należą do nich m.in.:

 • redukcja stresu i spokój wewnętrzny – możesz to osiągnąć między innymi dzięki głębokiemu oddechowi, który jest jednym z filarów jogi;
 • lepsza koncentracja – łatwiej Ci zapanować nad myślami;
 • lepsze samopoczucie i radość;
 • skupienie się na sobie – podczas praktyki jogi możesz skoncentrować się tylko na sobie, a co za tym idzie – lepiej poznać siebie;
 • kontrola nad emocjami – joga pozwala nabrać Ci dystansu i obiektywnie spojrzeć na swoje emocje, a co za tym idzie – nie dać im nad Tobą zapanować.

Ponadto joga to praktyka dla każdego – niezależnie od tego, na jakim stopniu zaawansowania jesteś, możesz zacząć ćwiczyć. Każde ćwiczenie możesz dopasować do własnych możliwości.

Początki nie są trudne – zacznij od drobnych zmian

Jak zacząć rozwijać się z jogą? Nie musisz inwestować w drogi sprzęt, strój, ani nawet zapisywać się do szkoły jogi. Na początek wystarczy Ci trochę miejsca w pokoju, wygodne ubranie i mata. Jeśli nie masz maty lub na razie nie chcesz w nią inwestować, możesz ćwiczyć na dywanie. Pamiętaj jednak, że ćwiczenie na matach zdecydowanie zwiększa komfort – zwłaszcza jeśli masz delikatne kolana, nadgarstki czy łokcie.

Aby zacząć ćwiczyć, poszukaj w internecie filmów instruktażowych. Znajdź ulubionego instruktora i ćwicz z nim w domowym zaciszu. Możesz zacząć od krótkich, kilkunastominutowych praktyk, by z czasem stopniowo zwiększać ich intensywność i długość. Jeśli uznasz, że joga to aktywność dla Ciebie, możesz zapisać się do szkoły, czy zainwestować w wygodną matę.

Nie obawiaj się, że już podczas pierwszej praktyki będziesz musiał poczuć świadomość ciała i ducha oraz osiągnąć pełną harmonię. To wręcz niemożliwe. Nie zniechęcaj się, jeśli okaże się, że niektóre pozycje sprawiają Ci trudność. Wszystko przychodzi z czasem. Zacznij od pracy nad ciałem, oddechem i od zdrowego odżywiania. Zobaczysz, że cała reszta wkrótce przyjdzie sama.