Powiedzieć, że vintage jest w modzie, to jak nic nie powiedzieć. Styl ten tak mocno zakorzenił się we współczesności, że trudno wyobrazić sobie, jak wyglądałaby nasza estetyka bez jego wpływów. Vintage obecny jest dosłownie wszędzie! Inspiruje branżę modową, beauty, projektantów wnętrz, jubilerów, producentów samochodów i najróżniejszych artystów. Co to jednak znaczy, że dany przedmiot jest vintage? Jak tworzyć stylizacje i komponować szafę z wykorzystaniem tego stylu? Podpowiadamy.

Vintage – co to znaczy?

Slowo vintage pochodzi od francuskiego vendage – tłumaczonego dosłownie jako winobranie. Początkowo stosowano go jedynie w oznaczaniu roczników wina, jednak z czasem jego znaczenie zostało rozszerzone – w XIX wieku odnosił się już do dzieł sztuki. Obecnie vintage może opisywać niemalże wszystko, co związane z estetyką minionych dekad. Od ubrań, przez wyposażenie wnętrz, aż po filmy.

Jeżeli w sieciówce zauważysz ubranie opatrzone hasłem vintage, możesz mieć pewność, że jest to tylko marketingowa sztuczka. Dlaczego? Określenie vintage zarezerwowane jest dla przedmiotów – ubrań, biżuterii, torebek, butów i dodatków – które zostały zaprojektowane i wykonane co najmniej 20 lat wcześniej.

Oznacza to, że obecnie do vintage zaliczane są ubrania wyprodukowane około roku 2000 lub wcześniej, chociaż za najbardziej charakterystyczne uznaje się elementy pochodzące z lat 60., 70., i 80. W nowych kolekcjach znaleźć można zaś ubrania inspirowane stylem vintage i (mniej lub bardziej) nawiązujące do wybranej epoki.

Czym charakteryzuje się styl vintage?

Moda nieustannie zatacza kręgi. To, co dzisiaj uznawane jest za świeże i nowoczesne, po kilku sezonach stanie się pospolite. To, co pospolite, odejdzie do lamusa – zniknie z kolekcji, sklepowych półek i z ulic. Po to, by po kilku latach lub dekadach modowego niebytu, powrócić na salony jako vintage.

Ubrania i dodatki, które pokonały tę drogę, cieszą się dużym zainteresowaniem. Mają urok, któremu nie sposób zaprzeczyć, oraz historię, która inspiruje do modowych poszukiwań. A dzięki temu, że vintage jest trendem niezwykle pojemnym, trudno scharakteryzować go w kilku słowach. Zaliczają się do niego stare marynarki, skórzane kowbojki, dzwony, rozkloszowane spódnice, ażurowe kardigany i wiele, wiele innych elementów mody lat 60., 80., czy wczesnych 2000.

Jak nosić ubrania w stylu vintage?

Oto nasze podpowiedzi:

  • Baw się i mieszaj do woli – ubrania vintage zestawiaj ze współczesnymi elementami, aby uzyskać świeży i niepowtarzalny look. Sweter z bufiastymi rękawami będzie świetnie wyglądał w połączeniu z jeansowymi rurkami, a spódnica w szkocką kratę może doskonale pasować do ciężkich martensów.
  • Stawiaj na jakość – poszukując perełek w second handach czy na serwisach ogłoszeniowych, wybieraj ubrania wykonane z naturalnych materiałów. Wełniane marynarki, jedwabne sukienki, kaszmirowe swetry to esencja klasy!
  • Nie zapominaj o dodatkach – aby uniknąć przesady i wrażenia, że napadłaś na szafę swojej babci, stawiaj na nowoczesne dodatki. Stawiasz na trencz w stylu vintage? Dorzuć do niego modną torebkę lub plecak. Zakładasz perły? Zestaw je z casualowym lub sportowym strojem.

Masz ochotę na więcej treści o modzie? Przeczytaj: Dlaczego warto kupować polskie ubrania?