Świat zmierza w takim kierunku, że jeśli za chwilę nie zmienimy swoich codziennych przyzwyczajeń, utniemy w śmieciach. Wszechobecny plastik, sterty śmieci, plastikowe wyspy dryfujące po oceanach i zanieczyszczenia powietrza – na wszystko to mamy wpływ. Każda, nawet najdrobniejsza zmiana się liczy – w końcu od czegoś trzeba zacząć. Tym razem podpowiemy Ci, co możesz zrobić w codziennym życiu, by żyć bardziej eko.

W poprzednim wpisie o byciu eko skupiliśmy się na nawykach podczas zakupów. Koniecznie zapoznaj się z tym artykułem i sprawdź, jak ograniczyć zużycie plastiku, korzystając z kilku prostych tricków podczas robienia zakupów. A teraz ciąg dalszy – jak produkować mniej śmieci na co dzień.

Krok 1. Noś przy sobie kubek termiczny, butelkę na wodę i wielorazowe sztućce

Kubek termiczny pozwoli Ci zamówić ulubioną kawę na wynos, nie marnując przy tym jednorazowego kubka. Butelka na wodę pozwoli Ci uniknąć zakupu wody w plastiku – poza tym to rozwiązanie ekonomiczne, które przyczyni się do zwiększenia oszczędności na Twoim koncie. Dzięki wielorazowym sztućcom unikniesz korzystania z plastikowych noży, widelców i łyżek. Wielorazowe sztućce są dostępne w specjalnych, lekkich opakowaniach i wykonuje się je z bambusa lub z plastiku (lepiej kupić 1 zestaw plastikowych sztućców, niż wyrzucać je po każdym użyciu).

Krok 2. Nie korzystaj z jednorazowych słomek

To mały krok, który może wiele zmienić. Możesz nosić przy sobie słomki wykonane ze stali nierdzewnej do wielokrotnego użytku, całkiem zrezygnować z picia przez słomkę lub ewentualnie korzystać ze słomek papierowych.

Krok 3. Ogranicz mięso

Produkcja mięsa na masową skalę ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie środowiska. Poza tym mięso pakowane jest często w plastikowe pojemniki, wyrzucane po wypakowaniu z nich produktu. Nie musisz od razu przechodzić na dietę wegetariańską czy wegańską – wystarczy, że zmniejszysz spożycie mięsa. To dobry początek.

Krok 4. Nie drukuj biletów

Bilety do kina, bilety komunikacji miejskiej, PKP czy na koncerty możesz mieć w wersji elektronicznej. Gdy płacisz kartą, możesz odmawiać przyjęcia kopii wydruku.

Krok 5. Używaj mydła i szamponu w kostce

Na rynku dostępnych jest coraz więcej produktów pakowanych ekologicznie – np. w puszki czy papierowe lub szklane pudełka. Szampony i mydła są jednymi z nich.

Krok 6. Noś przy sobie torby wielorazowego użytku

Zawsze miej przy sobie mały zestaw toreb – na wszelki wypadek, gdyby trzeba było zrobić niespodziewane zakupy. Torby materiałowe możesz złożyć w małą kostkę – nie zajmują one dużo miejsca.

Krok 7. Nie wyrzucaj – oddawaj lub sprzedawaj

Jeśli chcesz pozbyć się jakichś przedmiotów, z których już nie korzystasz, nie wyrzucaj ich (chyba że nie nadają się już zupełnie do niczego). Sprzedaj je, oddaj komuś, kto może ich potrzebować lub napraw. Daj rzeczom drugie życie.

Krok 8. Pij wodę z kranu

W wielu miastach woda z kranu jest zdatna do picia i nawet nie trzeba jej filtrować. Jeśli nie masz jednak co do tego pewności, kup filtr do kranu lub szklany dzbanek filtrujący. Wychodzisz i chcesz zabrać ze sobą wodę? Weź ze sobą swoją wielorazową butelkę lub bidon.

Krok 9. Kupuj rozsądnie

Każdy zakup przemyśl dokładnie i nie kupuj pod wpływem impulsu. Możesz postawić też na rzeczy z recyklingu/makulatury (takie jak papier toaletowy) czy używane ubrania, meble bądź inne przedmioty.