Wyspy Marshalla to niewielkie państwo wyspiarkie, położone na Pacyfiku, między Australią i Hawajami. Ma powierzchnię 181 km kwadratowych, która podzielona jest pomiędzy aż 1225 wysp i atoli. To z jednej strony miejsce pełne pięknych, piaszczystych plaż tuż nad lazurową wodą, z drugiej zaś państwo, które już za kilkanaście lub kilkadziesiąt lat może przestać istnieć. Wszystkiemu winne są zmiany klimatyczne. Dowiedz się więcej na temat tego wyjątkowego miejsca, sprawdź, jak dolecieć i jakie dokumenty są Ci potrzebne.

Wyspy Marshalla – najważniejsze informacje

Wyspy Marshalla oddalone są od Polski o około 13 000 km (w linii prostej). Czyni je to jednym z najbardziej odległych miejsc dla naszego kraju. Aby dostać się na miejsce, trzeba udać się najpierw na Hawaje, Fidżi lub którąś z wysp Mikronezji.

Obywatele naszego kraju, aby otrzymać pozwolenie na „przekroczenie granicy” muszą posiadać ważną wizę (np. wizę turystyczną), a na lotnisku okazać bilet powrotny. Ponadto konieczne jest uiszczenie opłaty wjazdowej (15 USD) oraz udowodnienie, że dysponuje się finansami, które wystarczą na cały pobyt na Wyspach Marshalla.

Warto wiedzieć! Na Wyspach Marshalla językami urzędowymi są marszalski oraz angielski. Obowiązująca waluta to dolar amerykański. Na wyspach nie ma polskiej ambasady (Polska nie utrzymuje z tym krajem stosunków dyplomatycznych).

Pogoda na Wyspach Marshalla i miejsca warte zobaczenia

Wyspy położone są w strefie klimatu równikowego umiarkowanego. Występują tam dwie pory roku:

  • Pora deszczowa – od maja do listopada,
  • Pora sucha – od listopada do maja.

W porze deszczowej występują obfite deszcze. Zwiedzanie wysp w tym czasie może być utrudnione i niekomfortowe.

Wyspy Marshalla to wyjątkowe miejsce, ponieważ w znacznej mierze nie składa się z wysp, a z atoli. Atolami nazywa się płaskie wyspy koralowe, mające kształt pierścieni. Wewnątrz lądu, który układa się w okręgu, występują depresje zwane lagunami. Z lotu ptaka niektóre atole mogą przypominać bumerangi.

Atole są w niektórych miejscach wyjątkowo wąskie – stojąc na środku drogi można obserwować ocean z obu jej stron. Wywołuje to niesamowite wrażenie.

Atole, które szczególnie warto odwiedzić to m.in. Bikini oraz Eniwetok – z wrakami okrętów z II wojny światowej, zatopionymi podczas prób atomowych w ramach operacji Crossroads. To miejsca chętnie odwiedzane przez nurków. Atol Mili to natomiast miejsce odwiedzane chętni przez miłośników historii. Znaleźć można tam liczne pozostałości po II wojnie światowej, np. system bunkrów czy zniszczone, wojskowe samoloty.

Problemy klimatyczne i zagrożenia

W wyniku ocieplenia klimatu, topnienia lodowców i stale podnoszącego się poziomu wód, powierzchnia kraju z roku na rok staje się coraz mniejsza. Część wysp powoli zamienia się w plaże – bez zabudowań i roślinności charakterystycznej dla regionu. Niektórzy badacze szacują, że wyspy mogą przestać istnieć do roku 2030.