Czy wiesz, o jakiej porze roku dochodzi najczęściej do włamań? Latem, kiedy większość z nas oddaje się beztroskiemu, wakacyjnemu odpoczynkowi. Złodzieje ochoczo wykorzystują czas, kiedy mieszkania i domy przez dłuższy czas stoją puste – zwłaszcza że większość osób nie pamięta o tym, by odpowiednio zabezpieczyć swoje cztery kąty przed wyjazdem. Włamania nie są jednak jedynym problemem, o jakim trzeba pomyśleć przed spakowaniem wakacyjnej walizki. Sprawdź, co możesz zrobić, aby zadbać o bezpieczeństwo swojego domu i spać spokojnie podczas wyjazdu.

Zadbaj o odpowiednie zabezpieczenie przed włamaniem

Przede wszystkim, nie ułatwiaj pracy włamywaczom i zainwestuj w solidny system zabezpieczeń. Jego najważniejszymi elementami są wysokiej jakości drzwi antywłamaniowe oraz zamek odporny na możliwość przewiercenia.

Bezpieczny zamek do drzwi wejściowych powinien posiadać stosowny atest oraz zestaw rygli, które wysuwają się w kilku kierunkach (najczęściej w górę, dół oraz bok futryny, a nie jak w przypadku prostych zamków – jedynie w bok). Ponadto, wysokiej jakości drzwi powinny posiadać co najmniej sto tysięcy różnych kombinacji klucza. Warto zwrócić uwagę na te dwa elementy podczas dokonywania zakupu.

Niestety antywłamaniowe drzwi nie gwarantują, że w Twoim domu nie dojdzie do włamania. Złodziej może dostać się do środka inną drogą – przez okno lub balkon. Jak pokazują policyjne statystyki, aż 8 na 10 włamań w Polsce dokonywanych jest właśnie tą drogą. Najbezpieczniejszym rozwiązaniem byłaby oczywiście wymiana wszystkich okien na modele antywłamaniowe. Jeżeli jednak nie możesz sobie na to pozwolić – zainstaluj w oknach antywłamaniowe rolety.

Zabezpiecz się przed nieszczęśliwymi wypadkami

Jak wspomnieliśmy wcześniej, włamanie i kradzież to nie jedyne nieszczęście, jakie może wydarzyć się w Twoim domu podczas Twojej nieobecności. Aby w pełni cieszyć się wyjazdem, bez nadmiernego zamartwiania się o swoje cztery kąty, powinieneś zadbać również o zabezpieczenie domu przed nieszczęśliwymi wypadkami, takimi jak pożar, zalanie czy przepięcie. Jak to zrobić?

Przede wszystkim, zanim opuścisz dom i mieszkanie, powinieneś rzetelnie sprawdzić wszystkie instalacje, wyłączyć prąd oraz wszystkie urządzenia, zakręcić wodę i odciąć dopływ gazu. Dla spokoju ducha możesz także wykupić polisę ubezpieczeniową – przeciwko zalaniu, pożarom i innym nieszczęśliwym wypadkom. Część ubezpieczycieli oferuje możliwość ubezpieczenia się również o włamania oraz kradzieży.