Nasze domy są coraz bardziej inteligentne. Jest w nich coraz więcej urządzeń typu smart. Jedno z najbardziej znanych przedsiębiorstw w Ameryce, które zajmuje się nowoczesnymi technologiami, Gartner, prognozuje, że za kilka lat w każdym mieszkaniu i domu będzie znajdowało się około trzydziestu inteligentnych urządzeń, potrafiących się ze sobą komunikować. Jak to możliwe? Czym są te urządzenia i jak działają? Czym jest smart house? Dowiedzmy się tego!

Internet of Things – Internet Rzeczy

Inteligentne urządzenia – jakie to? Są to sprzęty podłączone do sieci, które mogą komunikować się ze sobą, czyniąc nasze życie prostszym. Takie urządzenia określa się często jako Internet Rzeczy (internet of Things).

Do 2025 roku, zgodnie z prognozami, ludzkość ma używać… 100 miliardów urządzeń tego typu! Prawda, że taka liczba robi wrażenie? Myślisz, że jesteśmy daleko od takiego stanu rzeczy? Otóż nie! Systemy smart house, które należą do Internetu Rzeczy, są coraz bardziej popularne nie tylko na świecie, ale też w Polsce. Co roku przybywa rodzin, które korzystają z inteligentnych rozwiązań w swoich domach. Wartość rynku IoT (wspomniany wcześniej Internet od Thing) wzrosła w ostatnim czasie aż do 3 miliardów złotych. Nic nie wskazuje na to, aby wartość ta spadłą – wręcz przeciwnie, stale rośnie!

Smart House – co to takiego?

Systemy smart house można nazwać zespołami urządzeń, które podłączone są do sieci i połączone ze sobą centralą sterującą. Dzięki centrali urządzenia te komunikują się ze sobą, co umożliwia zdalne sterowanie różnego rodzaju funkcjami. Składają się ze wspomnianej wcześniej centrali sterującej oraz nieograniczonej liczby sterowników, włączników czy czujników.

Dzięki systemom smart house możesz np.

  • regulować temperaturę w domu, gdy jesteś w pracy,
  • korzystać z automatycznego zamykania okien podczas deszczu,
  • zaprogramować ogrzewanie w taki sposób, by włączało się przed Twoim powrotem do domu,
  • kontrolować system zabezpieczeń,
  • ustawiać światła w całym domu czy mieszkaniu,
  • monitorować mieszkanie pod Twoją nieobecność,
  • i wiele, wiele innych.

Zalety systemów smart house

Urządzeniami możesz sterować z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem mobilnych aplikacji. Wystarczy dostęp do internetu oraz smartfon, tablet czy komputer.

Systemy smart house to nie tylko wygoda, ale także, a może przede wszystkim bezpieczeństwo i oszczędność (np. prądu czy ogrzewania, a co za tym idzie – pieniędzy). To rozwiązania które łączą wygodę i bezpieczeństwo z ekologią.

Systemy smart house są coraz częściej wykorzystywane w nowych nieruchomościach – szczególnie w domach czy mieszkaniach z rynku pierwotnego. Liczba nowych mieszkań, w których wykorzystuje się inteligentne urządzenia rośnie z roku na rok. Wszystko dlatego, że Polaków coraz bardziej interesuje życie i praca w stylu smart.