Scrapbooking to rodzaj rękodzielnictwa, który polega na tworzeniu i ozdabianiu przede wszystkim albumów ze zdjęciami, ale nie tylko. Metodą scrapbookingu możesz tworzyć także kartki okolicznościowe, zaproszenia, winietki czy nawet opakowania na prezenty. Scrapbooking pozwala upamiętnić ważne zdarzenia, a także stworzyć nietuzinkowe podarunki dla innych. Sprawdź, na czym to polega.

Co to jest scrapbooking?

Scrapbooking pozwala wykorzystać Ci zarówno ozdoby stworzone z myślą o tej technice, jak i stare, nieużywane przedmioty, artykuły papiernicze czy nawet tekstylne. Przy pomocy najrozmaitszych elementów zdobniczych, guzików, fragmentów tasiemek, starych ozdób, ścinków papieru, a nawet pieczątek, możesz stworzyć prawdziwe rękodzieła, które posłużą Tobie albo sprawią przyjemność innym.

Scrapbooking to trochę jak połączenie wyklejanek z kolażami. W tradycyjnym rozumieniu tego słowa scrapbooking polegał na tworzeniu pamiątkowych albumów, jednak z biegiem lat sztuka ta ewoluowała. W technice scrapbookingu możesz stworzyć m.in.:

  • albumy ze zdjęciami;
  • albumy upamiętniające ważne wydarzenia, np. pierwszy dzień w szkole dziecka, pierwszy krok, wspólne wakacje, przeprowadzka, rozpoczęcie nowej pracy itp.;
  • zaproszenia na wesela, chrzciny, pierwszą komunię, urodziny, jubileusz czy inne ważne wydarzenia;
  • dekoracje domowe;
  • dekoracje okolicznościowe, np. weselne (w tym także winietki);
  • ozdobne notesy i pamiętniki;
  • pudełka na prezenty;
  • prezenty urodzinowe, ślubne.

Z jakich materiałów korzystać, by tworzyć w technice scrapbookingu?

Do scrapbookingu możesz wykorzystać zarówno ozdoby tworzone specjalnie do tej techniki, jak i materiały papiernicze czy ścinki papieru, kawałki kolorowej taśmy oraz inne elementy, które masz w domu i które przyjdą Ci do głowy.

Aby stworzyć album, zaproszenie czy kartkę okolicznościową, możesz potrzebować akcesoriów, takich jak:

  • papier do scrapbookingu – ten rodzaj papieru nie zawiera ligniny i jest bezkwasowy. Poza tym jest znacznie trwalszy niż zwykły papier. Ryzyko, że zdjęcia, które wkleisz do albumu, zostaną uszkodzone, jest minimalne;
  • nożyczki lub gilotyna;
  • kleje lub taśmy klejące;
  • mazaki, kolorowe długopisy, brokat, farby i inne akcesoria do ozdabiania;
  • zdjęcia;
  • pieczątki do scrapbookingu – dzięki nim możesz nanosić na papier estetyczne wzory, zawierające np. znaki graficzne lub tekst;
  • inne elementy zdobnicze, takie jak guziki, dżety, cekiny, tasiemki, drewniane ozdoby itp.

Skąd wziął się scrapbooking?

Początki scrapbookingu sięgają przełomu XV i XVI wieku, a za ojczyznę tej techniki uważa się Anglię. Na początkowym etapie sztuka ta polegała na zbieraniu pamiątek oraz różnego rodzaju informacji i umieszczaniu ich w albumach. Zamieszczano w nich np. przepisy kulinarne, kartki z życzeniami, bilety, cytaty, listy czy karty do gry.

Jednym z przełomowych momentów dla scrapbookingu była publikacja książki Jamesa Grangera, który w swoim dziele dotyczącym historii Anglii na samym końcu zamieścił kilka pustych kartek. Zrobił to po to, by każdy mógł spersonalizować swój egzemplarz w dowolny sposób, zamieszczając np. pamiątki, sentencje czy własne przemyślenia.

Z biegiem lat scrapbooking ewoluował. Początkowo był kreatywnym sposobem na utrwalenie ważnych wydarzeń czy dokumentację życia. Później technika ta zaczęła przybierać coraz różniejsze formy.

W XIX wieku podstawą do tworzenia albumów scrapbookingowych były drukowane, tanie gazety, broszury czy wizytówki. Później rozpowszechnienie fotografii umożliwiło każdemu człowiekowi tworzenie własnych albumów ze zdjęciami rodzinnymi.

Scrapbooking, jako forma ozdabiania specjalnie do tego przygotowanych książek, rozpowszechnił się w Stanach Zjednoczonych po 1860 roku. Co ciekawe, pierwszym scrapbookerem w USA oraz człowiekiem, który stworzył materiały przeznaczone specjalnie do scrapbookingu, był… Mark Twain.

Duży przełom nastąpił po 1981 roku. Wtedy to pewna amerykanka, Marielen W. Christensen z Elk Ridge (stan Utah) otworzyła sklep scrapbookingowy w Spanish Fork w stanie Utah. Jest ona także autorką albumu „Keeping Memories Alive”.

Dzisiaj scrapbooking możesz wykorzystać, jak tylko chcesz. Ogranicza Cię jedynie Twoja wyobraźnia. 😉