Lubisz saunę i jesteś fanem niebanalnych rozwiązań? W takim razie zachwycisz się ruską banią – odmianą łaźni, którą możesz mieć w swoim ogrodzie lub na działce letniskowej. Przekonaj się, jak wygląda i na jakiej zasadzie działa ruska bania, czego potrzebujesz, aby postawić ją na wybranym terenie, a także, jakie są zalety regularnego korzystania z sesji w rosyjskiej saunie. Zapraszamy do lektury!

Sauna ze wschodnią duszą

Sauna to jeden z najstarszych rytuałów SPA, na które decydujemy się dla poprawy zdrowia i urody. Regularne sesje pozwalają zwiększyć odporność organizmu, poprawiają wygląd skóry, eliminują nagromadzone toksyny i sprzyjają relaksowi.

W ciągu ostatnich stuleci na świecie pojawiło się kilka rodzajów sauny – fińska, szwedzka, sucha, a także ruska bania. Ta ostatnia wywodzi się z mroźnej Syberii, gdzie stanowiła tradycyjne miejsce spotkań, sprzyjające wzmacnianiu organizmu. W ostatnich latach rosyjska sauna, dzięki wyjątkowemu systemowi działania oraz oryginalnemu wyglądowi, zyskała popularność w wielu krajach Azji oraz Europy – także w Polsce. Zwłaszcza że ruską banię bez większego problemu ustawić można w przydomowym ogródku.

Czym jest ruska bania?

Klasyczna ruska bania to niezależny, wolnostojący obiekt, zbudowany z wytrzymałego drewna (tradycyjnym materiałem budowlanym jest świerk syberyjski). Może mieć kształt beczki, walca lub po prostu domu z czterema ścianami i dachem.

Rozmiar ruskiej bani zależny jest od oczekiwań i możliwości właściciela – najmniejsze budynki tego typu mają około 4 metrów kwadratowych, górna granica powierzchni właściwie nie istnieje.

Wewnątrz rosyjskiej sauny zawsze muszą znajdować się dwa pomieszczenia. W pierwszym z nich mieści się szatnia, w której można się przebrać, napić herbaty ziołowej i skorzystać z natrysku. Drugie pomieszczenie to właściwa sauna – stoi tu obłożony kamieniami piec oraz miejsce do siedzenia.

Piec w ruskiej bani opalany jest drewnem. Nagrzewając się, oddaje on swoje ciepło kamieniom, które polewa się wodą. Ta, parując, zapewnia wewnątrz sauny wysoką temperaturę (60-100 stopni Celsjusza, a także niemalże 100% wilgotność powierza.

Ruska bania w ogrodzie – dla kogo?

Aby cieszyć się własną sauną, powinieneś mieć do dyspozycji co najmniej 10 metrów kwadratowych. Teren, na którym stanie bania, powinien być utwardzony – może znajdować się na nim kostka brukowa, beton lub płyty fundamentowe.

Koszt zakupu gotowej ruskiej bani wynosi od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych.