Masz wśród bliskich osobę, która praktykuje jogę i chcesz podarować jej prezent? Sam z jogą nie masz wiele wspólnego albo po prostu szukasz inspiracji? Podpowiadamy, co może sprawić radość joginowi lub jogince. Poznaj nasz przegląd prezentów – nie tylko świątecznych.

Mata do jogi

Mata do jogi to atrybut, bez którego trudno wyobrazić sobie jogina. I choć oczywiście praktykowanie bez maty jest możliwe (a niektórzy nauczyciele do dziś przekonują swoich uczniów do ćwiczenia na „gołej” podłodze), to mata zdecydowanie podnosi komfort praktyki.

Jaką mate wybrać? Na to pytanie nie ma prostej odpowiedzi. Wszystko zależy od tego, jaki rodzaj jogi praktykuje osoba, którą chcesz obdarować, jakie są jej preferencje i na jakim etapie zaawansowania jest.

Im mata jest grubsza, tym bardziej chroni wrażliwe kolana, łokcie czy dłonie, ale też, tym mniej jest stabilna. Grube maty (nawet do około 10 mm) wybierają najczęściej osoby początkujące i praktykujące łagodne odmiany jogi.

Cienka mata (najcieńsze mają grubość niespełna 1 mm) to doskonały pomysł na prezent dla jogina-podróżnika. Takie maty są lekkie, a niektóre można nawet złożyć w kostkę i schować do walizki.

Maty o grubości 3-5 mm mogą być odpowiednie dla osób praktykujących bardziej dynamiczne odmiany jogi (np. ashtanga, power yoga). Naszym zdaniem maty grubości około 4,5 mm są najbardziej uniwersalne.

Z czego może być wykonana mata? Oto najpopularniejsze materiały:

PVC – tworzywo sztuczne, z którego wykonana jest lwia część mat. Tego rodzaju maty są stosunkowo niedrogie, ale przed zakupem konkretnego produktu warto upewnić się, czy mata nie ślizga się, nie odkształca i nie przesuwa. Żywotność mat PVC można określić jako średnią. W dodatku ten materiał nie jest najbardziej przyjazny dla środowiska.

TPE – elastomerowa pianka termoplastyczna to materiał, z którego produkuje się wytrzymałe, trwałe maty. Dzięki niemu mata nie odkształca się, jest bezpieczna dla środowiska i może być poddana recyklingowi. Zwykle maty z TPE mają duże właściwości antypoślizgowe i zapewniają dużą stabilność.

Kauczuk – materiał, który kradnie serca coraz większej grupie joginów. Jest naturalny, biodegradowalny, a do tego zapewnia matom maksymalną przyczepność i antypoślizgowość. Jeśli chcesz sprawić bliskiej osobie prezent na lata, postaw na matę kauczukową. Przygotuj się jednak na to, że za taką jakość trzeba będzie odpowiednio zapłacić.

Karnet na zajęcia stacjonarne lub online

Chcesz postawić na praktyczny i niematerialny prezent? Kup bliskiej osobie karnet na zajęcia stacjonarne lub online (których od początku pandemii jest coraz więcej). Jeśli wiesz, do jakiej szkoły chodzi lub chce chodzić obdarowywany, masz problem z głowy. Jeśli nie – zrób dobry research szkół w Waszym mieście lub zajęć czy kursów online.

Akcesoria do jogi

Jakich akcesoriów może potrzebować jogin oprócz maty? Jest ich całe mnóstwo! Oto kilka propozycji:

Kostki/bloki do jogi – to jedne z najbardziej przydatnych akcesoriów do jogi. Możesz postawić na kostki drewniane (bardzo stabilne, ale twarde), piankowe (mniej stabilne, ale bardziej miękkie i lekkie) albo na kostki kauczukowe (rozwiązanie pośrednie między kostkami drewnianymi a piankowymi).

Pianki do jogi – to kwadratowe lub prostokątne, płaskie (mają grubość do kilku cm) akcesoria, które wspierają wykonywanie asan.

Wałek do jogi – niezastąpiony do relaksu i yin jogi. Warto postawić na wałek wypełniony łuskami gryki. Wskazówka! Taki produkt można wykorzystać także do spania. Jak? Wystarczy położyć się na boku, umieścić wałek przed sobą (mniej więcej na wysokości bioder), zgiąć nogę w kolanie i położyć przed sobą na wałku. Odcinek krzyżowy kręgosłupa będzie za to bardzo wdzięczny.

Koło do jogi – niezastąpione do praktykowania wygięć i rozluźniania pleców.

Skarpetki do jogi – świetne zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Dostępne są skarpetki antypoślizgowe pełne oraz pięciopalczaste, a także ciepłe opaski odsłaniające palce i sięgające za kostkę.

Co jeszcze możesz sprezentować joginowi lub jogince? Książki o jodze. Oto kilka przykładów:

  • K.S. Iyengar – Światło jogi,
  • Donna Farhi– Joga – sztuka życia. Spokój i równowaga na co dzień,
  • Maciej Wielobób – Psychologia jogi,
  • G. Mohan – Joga dla ciała, oddechu i umysłu,
  • K. V. Desikachar – W sercu jogi. Ćwiczenia dla ciała i ducha.

Życzymy udanych i przemyślanych zakupów oraz trafnych wyborów. 😊