Lato w pełni, sezon urlopowy trwa w najlepsze. Niektórzy już są po wakacjach, inni czekają na upragniony urlop. Jeśli dopiero wybierasz się na wakacje, już teraz pomyśl o… porządkach na biurku w jego najbliższym otoczeniu. Zdecydowanie łatwiej będzie Ci wrócić do uporządkowanego miejsca pracy. Bałagan, niepozamykane sprawy czy nieaktualna lista zadań z pewnością nie ułatwią Ci startu po powrocie z wakacji. Poza tym myśl o tym, ile spraw na Ciebie czeka, może zepsuć wymarzony urlop. Jeśli wakacje masz już za sobą, nasz poradnik i tak może Ci pomóc – tym bardziej, jeśli na co dzień nie masz nawyku sprzątania w miejscu pracy. Zaczynajmy!

Lista zadań

Zanim wyjedziesz na urlop, sporządź listę zadań, które masz do zrobienia – zarówno przed wakacjami, jak i po nich. Do swojej pamięci podejdź z ograniczonym zaufaniem – bezpiecznie będzie stworzyć checklistę i notować w niej wszystko, co przyjdzie Ci do głowy – nawet te najdrobniejsze sprawy. Lepiej odhaczać więcej zadań z listy, niż o czymś zapomnieć. Pamiętaj jednak, aby nie brać na głowę zbyt dużo. Jeśli na liście umieścisz za dużo, w dodatku takich zadań, które z powodzeniem możesz oddelegować innym lub odpuścić (bo nie są ważne), może to doprowadzić do Twojej frustracji i stresu. To, czego nie zdążysz zrobić przed wyjazdem, zrobisz po wakacjach. Ważne jednak, żeby wszystko było spisane – dzięki temu nawet, jeśli odpoczynek przewietrzy Twoją głowę na tyle, że zapomnisz, co masz do zrobienia po urlopie, lista to do skutecznie Ci o tym przypomni.

Porządek w skrzynce pocztowej

Odczytaj wszystkie maile i odpowiedz na każdy z nich – o ile to ważne. Usuń to, co niepotrzebne i pozbądź się spamu. Zaznacz najważniejsze wiadomości, którymi musisz zająć się po powrocie. Dzięki temu na wakacje pojedziesz ze spokojną głową.

Pamiętaj też, aby ustawić autoresponder z informacją, kiedy nie będzie Cię w biurze i z kim się kontaktować w pilnych sprawach.

Zajrzyj do szafki i lodówki

Nie zapomnij posprzątać też w swojej szafce – zarówno tej prywatnej, jak i z firmowymi dokumentami. Posegreguj dokumenty, wyrzuć to, co zbędne. Po powrocie unikniesz przedzierania się przez zbędną dokumentację. Pamiętaj, że pierwsze dni po wakacjach bywają trudne, więc nie utrudniaj ich sobie jeszcze bardziej.

Choć może wydawać się to dziwną radą, nie możemy jej pominąć – upewnij się, że nigdzie nie zostawiasz… jedzenia. Dotyczy to zarówno lodówki, jak i szafki czy innych zakamarków biurka. Zabierz owoce, batoniki, mleko i wszystko to, co mogłoby się popsuć.

Porządek na biurku

Uporządkuj biurko – pozbądź się zbędnych przedmiotów, uporządkuj papiery, zabierz, oddaj lub uporządkuj nadmiar przedmiotów. Sprawdź, czy Twoje firmowe pieczątki działają i czy nie zabrakło w nich tuszu. Pozbądź się niepiszących długopisów. Po prostu – uporządkuj przestrzeń. Więcej miejsca na biurku to też łatwiejsza organizacja pracy i większe prawdopodobieństwo, że po powrocie nic nie będzie Cię rozpraszać.

A poza tym…

Nie zapomnij rozmówić się ze współpracownikami, przełożonymi i klientami. Zamknij wszystkie sprawy, przekaż numery kontaktowe i maile do osób, które będą Cię zastępować. Poinformuj kolegów i koleżanki z pracy o najważniejszych sprawach. Z pewnością na korzyść zadziała sporządzenie „statusu” obowiązków – tym bardziej, jeśli pracujesz projektowo. Opisz w mailu lub w dokumencie, co zostało zrobione, na co czeka klient i na czym mu zależy. Każdy będzie miał dzięki temu ściągę i nic nie umknie jego uwadze.