Wesele to niezwykle ważna uroczystość w dniu każdej osoby, która decyduje się na ślub, a także ogromne przedsięwzięcie. Im więcej osób zapraszasz na wesele, tym solidniejsze przygotowania należy poczynić. Wybór alkoholu jest jedną z decyzji, która może mieć znaczący wpływ na przebieg zabawy. Jaki alkohol wybrać? Na ile rodzajów mocnych i słabych trunków postawić? Sprawdźmy!

Polskie wesele na bogato – Jaki alkohol na wesele wybrać?

Wódka na wesele

Na żadnym tradycyjnym weselu nie może zabraknąć wódki. Średnio liczy się po 0,5 l na parę. To, ile butelek zamówisz, będzie oczywiście zależało od ilości innych alkoholi, od tego, czy organizujesz poprawiny, a także czy masz zamiar sprezentować każdej parze butelkę tego trunku w prezencie. Do liczby zamawianych butelek dolicz też alkohol, który sprezentujesz na tzw. bramkach, a także podczas konkursów i zabaw weselnych.

Wódkę powinno serwować się schłodzoną. Najlepiej, jeśli na stołach wódka stoi w tzw. coolerach, czyli w kubełkach z lodem. Alkohol ten serwuje się w kieliszkach o pojemności od 25 do 60 ml. My polecamy kieliszki w mniejszych rozmiarach, aby gościom za szybko nie zaszumiało w głowie.

Jaką wódkę wybrać? Nie oszczędzaj zanadto na wyborze tego trunku. Dobra wódka to lżejszy poranek następnego dnia, lepsze samopoczucie i oczywiście lepszy smak. W hurtowniach znajdziesz przyzwoitej jakości wódki już za 18-20 zł za 0,5 l.

Bimber, nalewki

Dużą popularnością na polskich weselach cieszy się bimber – szczególnie ten zrobiony przez dziadka, wujka, ojca panny młodej lub pana młodego. To zdecydowanie dodaje walorów takiemu trunkowi. Bimber ustawia się często na wiejskim stole lub osobnym stole z alkoholami. Możesz zdecydować się na czysty lub smakowy bimber – np. truskawkowy czy cytrynowy.

Jeśli  boisz się mocy bimbru, a chcesz, by na Twoim weselu znalazł się alkohol „domowej roboty”, postaw na nalewki o różnych smakach.

Pamiętaj, aby porozmawiać z właścicielem sali o tym, czy możesz taki alkohol serwować na swoim weselu – niektórzy mają bowiem opory przed podawaniem gościom alkoholu bez akcyzy.

Wino na weselu

Wino stało się już standardem na każdym polskim weselu. Zwykle liczy się około 0,35 l na osobę. Goście do wyboru powinni mieć tyle samo wina czerwonego, co wina białego. Białe wino możesz zastąpić różowym lub zdecydować się na trzeci gatunek. Zwykle dobrze sprawdzają się wina wytrawne lub półwytrawne, raczej nie słodkie.

Wino możesz postawić na stołach lub na osobnym stoliku razem z kieliszkami.

Whisky i inne alkohole na weselu

Jeśli chcesz jeszcze bardziej urozmaicić wybór alkoholi na weselu, możesz dodatkowo postawić na whisky, a w mniejszych ilościach także na rum czy inne, smakowe trunki, np. malibu czy likiery. Pamiętaj jednak, że czasem od przybytku może zaboleć głowa (i to dosłownie).