Podróż autostopem to jeden z najbardziej oryginalnych sposobów na zwiedzanie Polski i świata. Pozwala na zdobycie nowych, niepowtarzalnych doświadczeń i wspomnień. Wymaga jednak solidnego przygotowania i przemyślenia wielu szczegółów.

Nie wystarczy spakować się do jakiejkolwiek walizki i zabrać ulubione ubrania – ten sposób sprawdzi się tylko w przypadku tradycyjnych wakacji, na które wybierasz się samolotem, samochodem czy pociągiem. Aby podróżować autostopem, musisz być mobilny, przygotowany na najróżniejsze sytuacje i na to, że może być niekomfortowo.

Przede wszystkim plecak turystyczny

Zapomnij o walizkach na kółkach czy modnych torbach. Podczas podróży autostopem sprawdzi się jedynie praktyczny i funkcjonalny plecak. Jak wybrać odpowiedni model?

  • Zadbaj o to, by plecak był wygodny – jeżeli cokolwiek Cię uwiera lub wrzyna Ci się w ciało, podróż może okazać się nieznośna. Plecak powinien być dobrze dopasowany, jego ciężar powinien równomiernie rozkładać się na ramionach i plecach (dzięki temu nie będzie nadmiernie obciążał kręgosłupa).
  • Wybierz model odporny na uszkodzenia – podczas podróży autostopem nikt nie będzie przesadnie dbał o Twój bagaż. Może być rzucany, upychany pomiędzy innymi przedmiotami. Wybierz plecak, wykonany z wysokiej jakości materiałów, które są odporne na mechaniczne uszkodzenia.
  • Nie przesadzaj z rozmiarem – nie wybieraj plecaka większego niż to konieczne. Pamiętaj, że podróżując autostopem należy jak najbardziej ograniczać ilość przewożonych rzeczy, a każda dodatkowa rzecz to większy ciężar na Twoich plecach.

Dobrze, jeżeli Twój plecak będzie wodoodporny – dzięki temu nie będziesz musiał martwić się o to, że Twoje rzeczy przemokną. Jeżeli plecak nie jest wodoodporny, możesz dokupić do niego specjalny pokrowiec ochronny.

Namiot oraz śpiwór

Podczas podróży autostopem często zdarzają się nieoczekiwane postoje. Może zdarzyć się tak, że wylądujesz na niezbyt popularnej trasie, w nocy, w trakcie deszczu. Będziesz wówczas potrzebować schronienia.

Wygodnym rozwiązaniem może okazać się namiot automatyczny, który nie zajmuje zbyt dużo miejsca i rozkłada się w ciągu kilku sekund. Będziesz mógł schować się w nim przed opadami czy wiatrem i poczekać na transport. Jeżeli jednak planujesz noclegi na łonie natury, powinieneś zabrać ze sobą wysokiej jakości namiot całoroczny oraz śpiwór.

Co jeszcze?

W podróży autostopem musisz być gotowy niemalże na wszystko. Zadbaj o to, by w Twoim plecaku nie zabrakło:

  • latarki oraz zapasu baterii,
  • wyposażonej apteczki,
  • zestaw do szycia (pamiętaj, że zamiast zwykłej nici możesz użyć nici dentystycznej),
  • peleryny przeciwdeszczowej,
  • multitool, czyli narzędzia pełniącego funkcję noża, śrubokrętu i klucza francuskiego.