Ogrody naturalistyczne i nowoczesne to dwa skraje style aranżacji przestrzeni. Jedne wyglądają jak łąka niedotknięta przez ogrodnika, drugie miłują sobie ład, geometryczne formy i uporządkowane nasadzenia. Który styl wybrać? Gdzie sprawdzi się ogród naturalistyczny a gdzie nowoczesny? Sprawdź.
Ogród w stylu naturalistycznym – kwiecista łąka tuż za oknem
Ogród naturalistyczny wygląda tak, jakby jego aranżacja zajęła się sama natura. Rosną w nim rośliny jednoroczne i dwuletnie, wysokie trawy, byliny, rośliny cebulowe i drzewa oraz krzewy, które można spotkać rosnące dziko w Polsce. W ogrodzie naturalistycznym możesz posadzić więc maki (w tym mak polny i wschodni), miskanty, trzęślicę modrą, żmijowiec zwyczajny czy gillenię trójlistkową. Możesz posadzić (lub nie wycinać) jabłonie, brzozy, wiśnie czy tarnie.
W ogrodzie naturalistycznym meble są wykonane z drewna lub ewentualnie metalu – jednak te drugie muszą mieć lekką, ażurową postać. Mogą być nawet stare lub postarzane. Do ogrodu możesz wstawić drewnianą ławkę czy huśtawkę (ustawione między roślinami) oraz stół z krzesłami (nie powinny znajdować się w centralnej części ogrodu). Jeśli chcesz zaaranżować zaciszny kącik, postaw na lekką altanę skrytą między drzewami lub krzewami.
Ścieżki w ogrodzie naturalistycznym są kręte, żwirowe lub kamienne, porośnięte gdzieniegdzie trawami czy nawet chwastami. Jeśli chcesz udekorować ogród, postaw na dekoracje z metalu lub drewna (postarzane) oraz na… kolorowe kamienie i głazy czy lub na oczko wodne o nieuregulowanej linii.
Ogród naturalistyczny jest wyglądem jak najbardziej zbliżony do naturalnych krajobrazów. Nie należy więc nadto ingerować w środowisko oraz wygląd działki. Twój ogród powinien wpisywać się w krajobraz okolicy. W związku z tym ogród naturalistyczny będzie świetnym rozwiązaniem na wsiach czy terenach podmiejskich. Trudno bowiem uzyskać podobny efekt w miastach – zwłaszcza jeśli zabudowa dookoła jest nowoczesna.
Ogród w stylu nowoczesnym – elegancka, uporządkowana przestrzeń
Ogrody nowoczesne wyróżniają się prostotą, elegancją i oszczędną formą. Są delikatne i subtelne, ale przy tym nastrojowe i przytulne. Wykorzystuje się tu geometryczne kształty i proste linie. Ścieżki są równe i zadbane, a wszelkie zbiorniki wodne mają uregulowaną linię.
W nowoczesnym ogrodzie próżno szukać nadmiaru roślinności – krzewy są tu posadzone pojedynczo i mogą być wykorzystywane, jako roślinne rzeźby (pełniąc tym samym funkcje dekoracyjne). Dominują płaskie nawierzchnie pokryte równo przystrzyżonym trawnikiem, albo nawierzchnią pasującą do elewacji. W nowoczesnych ogrodach wybiera się rośliny zbliżone do siebie gatunkowo i precyzyjnie planuje się ich rozmieszczenie.
Dekoracje w nowoczesnym ogrodzie są oszczędne – do udekorowania ogrodu wykorzystuje się elegancko przycięte rośliny oraz oświetlenie. Możesz postawić na kuliste lampiony, które podkreślą kształt roślin oraz na oświetlenie z listew ledowych czy bocznych kinkietów.
Meble mają prostą formę i geometryczne kształty. W ogrodzie nowoczesnym nie sprawdzą się ażurowe ławki czy bogato zdobione stoły i krzesła. Najlepiej wykorzystać proste, eleganckie meble rattanowe, drewniane lub aluminiowe, pokryte miękkimi obiciami.
Ogród nowoczesny ma podkreślać wygląd domu i być jego dopełnieniem. Z uwagi na niewielką ilość roślinności jest łatwy w pielęgnacji. Jego oszczędna i minimalistyczna aranżacja, a przy tym elegancja i lekkość sprawiają, że doskonale sprawdzi się w przestrzeniach miejskich i podmiejskich.
Czy już wiesz, który styl wybrać? Niezależnie od tego, na jaki projekt postawisz, pamiętaj, że ma on być dopasowany przede wszystkim do Twoich potrzeb i upodobań. Możesz więc wychodzić poza utarte schematy i przyjęte konwencje.
Dodaj komentarz