Wyjeżdżasz na święta Bożego Narodzenia lub na sylwestra? Pamiętaj o tym, że w tym czasie wiele osób, podobnie jak Ty, opuszcza swoje domy i mieszkania. Wiedzą o tym też niestety włamywacze, którzy w okresie świąteczno-noworocznym mają często pełne ręce roboty. Nawet jeśli wydaje Ci się, że mieszkasz w spokojnej okolicy, a w sąsiedztwie nigdy nie zanotowano żadnego włamania czy kradzieży, zabezpiecz swój dom lub mieszkanie – dzięki temu będziesz spać spokojnie, nie będziesz martwić się o to, co zastaniesz (lub czego nie zastaniesz) po powrocie i będzie mógł spokojnie cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi.

Jak możesz zabezpieczyć dom przed włamaniem, kradzieżą i zniszczeniami?

Dom czy mieszkanie możesz zabezpieczyć na różne sposoby. Jedne metody zakładają bardziej rozbudowane działania, które trzeba zaplanować odpowiednio wcześnie, inne przewidują poniesienie pewnych kosztów w imię własnego spokoju, a jeszcze inne nie będą kosztować Cię ani złotówki. Poniżej znajdziesz kilka propozycji, jak zabezpieczyć dom przed wyjazdem na Święta.

Antywłamaniowe drzwi z solidnym zamkiem – drzwi, które zminimalizują ryzyko włamania to jeden z podstawowych elementów systemów zabezpieczeń. Muszą być wyposażone w zamek, które włamywacz nie sforsuje – nie wywarzy i nie przewierci. Zamki antywłamaniowe powinny być atestowane i wyposażone w komplet rygli, wysuwających się w różnych kierunkach. Co to oznacza? W zwykłych zamkach rygle wysuwają się tylko w bok. W systemach antywłamaniowych natomiast także do góry i do dołu.

Niektórzy deweloperzy, budujący domy czy bloki mieszkalne, mają w standardzie antywłamaniowe drzwi. Jeśli kupujesz nieruchomość, upewnij się, co zawiera Twoja umowa, aby podczas odbioru mieszkania nie było niespodzianki.

Antywłamaniowe rolety i okna – to właśnie przez okna i drzwi tarasowe czy balkonowe najczęściej dokonuje się włamań do mieszkań i domów. Jeśli chcesz czuć się bezpieczniej, postaw na antywłamaniowe rolety, które zabezpieczą Twoje okna. Jeśli możesz ponieść większe koszty, albo masz w planach wymianę lub montaż okien, możesz postawić na antywłamaniowe systemy okien i drzwi tarasowych. Połączenie ich z antywłamaniowymi roletami sprawi, że Twój dom będzie niemal nie do pokonania przez włamywaczy.

System i alarm antywłamaniowy – na przyszłość możesz też przemyśleć montaż systemu alarmowego, który wykryje wszelki próby dostania się do domu czy mieszkania podczas Twojej nieobecności. Taki system może wykryć próby sforsowania zamka w drzwiach, a także otwarcie okien czy drzwi, a potem wezwać samoczynnie odpowiednie służby, a Ciebie powiadomić o zdarzeniu alarmem sms-owym.

Zachowanie ostrożności – przed wyjazdem na święta sprawdź dokładnie wszystkie drzwi i okna – także te w piwnicy. Upewnij się, że wszystko jest dokładnie pozamykane. Zamknij też na klucz przejście z piwnicy lub garażu do domu.

Dobre relacje z sąsiadem – są bardzo ważne w zachowaniu bezpieczeństwa. Sąsiad może mieć oko na Twoją nieruchomość, powiadomić Cię, gdy zauważy coś niepokojącego, a także co jakiś czas zaglądać do Twojego domu lub mieszkania, by włączać na jakiś czas światło lub sprawdzać, czy wszystko jest w porządku.