Z roku na rok rośnie nasze zainteresowanie zagranicznymi wyjazdami. Polacy coraz podróżują służbowo, na wakacje, odwiedzają rodzinę lub znajomych, którzy osiedlili się w różnych zakątkach Europy. Jak przygotowujemy się do takich wyjazdów? Oczywiście pamiętamy, by spakować wszystkie potrzebne nam rzeczy, zrobić zakupy, skompletować garderobę. Niestety często zapominamy jednak o bezpieczeństwie.

Przygotujmy się na nieoczekiwane

Planując wyczekiwany wyjazd, raczej nie bierzemy pod uwagę tego, że podczas jego trwania będziemy musieli skorzystać z pomocy lekarza lub poddać się leczeniu szpitalnemu. Niestety, powinniśmy mieć świadomość, że życie pisze nieprzewidziane scenariusze – choroby czy wypadki zdarzają się również podczas wakacji. Aby mieć pewność, że otrzymamy odpowiednie leczenie i nie będziemy musieli opłacać go z własnej kieszeni, koniecznie zaopatrzmy się w kartę EKUZ.

Czym jest karta EKUZ?

EKUZ to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego, która potwierdza nasze prawo do korzystania z opieki lekarskiej i niezbędnych świadczeń zdrowotnych podczas pobytu za granicą – na terenie jednego z państw Unii Europejskiej. Karta EKUZ może zostać nam wydana, o ile posiadamy prawo do świadczeń zdrowotnych (posiadamy ubezpieczenie zdrowotne).

Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego pozwala nam na korzystanie ze świadczeń zdrowotnych na takich samych zasadach, jak te, które dotyczą obywateli danego państwa. Oznacza to, że nie będziemy traktowani w sposób ulgowy, ale też nie musimy obawiać się, że procedury przyznania opieki lekarskiej będą bardziej skomplikowane.

Pamiętajmy, że świadczenia zdrowotne w ramach EKUZ realizowane są w ramach publicznego systemu opieki zdrowotnej w danym państwie (odpowiednik polskiego NFZ). Jeżeli trafimy do placówki prywatnej, za wizytę lub leczenie, będziemy musieli zapłacić – pomimo posiadania Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego.

Jak odebrać kartę EKUZ?

Aby otrzymać kartę EKUZ, należy złożyć krótki wniosek i dostarczyć go do jednego z oddziałów lub delegatur NFZ. Wniosek pobrać można ze strony internetowej NFZ. Jego wypełnienie powinno zająć jedynie kilka chwil.

Wniosek złożyć można osobiście, za pośrednictwem maila (należy zeskanować i wysłać wniosek jako załącznik do wiadomości), za pośrednictwem faksu lub listownie bądź przez profil zaufany ePUAP. Złożenie wniosku o wydanie EKUZ jest bezpłatne!

Gotową kartę można odebrać osobiście, w wybranej delegaturze lub oddziale NFZ (osobiście lub poprzez osobę upoważnioną) lub na poczcie.

Posiadanie karty EKUZ podczas wyjazdu do jednego z krajów Unii Europejskiej to gwarancja, że otrzymamy niezbędną pomoc lekarską i nie poniesiemy z tego tytułu kosztów.


Chcesz trzymać rękę na pulsie i dbać o zdrowie? Zapraszamy Cię na portal: fizjomed.pro. Profesjonalne rehabilitacje w zasięgu ręki!