Miejsce do pracy w domu możesz zagospodarować zarówno w osobnym pomieszczeniu, aranżując gabinet z prawdziwego zdarzenia, jak i wygospodarować np. część pokoju dziennego. Niezależnie od tego, czy pracujesz w domu na pełny etat, czy tylko czasem zabierasz ze sobą pracę do domu, home office powinien być urządzony tak, aby umożliwić Ci koncentrację, zapewnić dobre warunki dla ciała oraz nie utrudniać Ci wykonywania obowiązków. Sprawdź, jakie porady dla Ciebie przygotowaliśmy.

Odpowiednie warunki – najlepsze miejsce na biuro

Oczywiście idealnym rozwiązaniem jest przeznaczenie osobnego pomieszczenia na biuro. W takiej sytuacji możesz z łatwością oddzielić życie prywatne od zawodowego. Dzięki zamykanemu gabinetowi możesz traktować sypialnię, pokój dzienny oraz inne pomieszczenia w domu, jako przestrzeń niezwiązaną z pracą.

Jak jednak wiemy, nie każdy z nas dysponuje takimi warunkami i wiele osób, które pracują zdalnie, musi wydzielić część innego pokoju na domowe biuro. W takiej sytuacji postaw na miejsce, które jest dobrze oświetlone oraz znajduje się jak najdalej ciągów komunikacyjnych. Staraj się więc nie urządzać biura np. obok kuchni, jeśli inni domownicy często z niej korzystają. Niekorzystnym rozwiązaniem jest też aranżacja biura w przedpokoju, choć i takie rozwiązania widzieliśmy. 😊

Staraj się też unikać pracowania w miejscu, które służy do relaksu i regeneracji, czyli… w sypialni. Jeśli tuż przed zamknięciem oczu wieczorem i tuż po ich otwarciu rano będziesz widzieć miejsce swojej pracy, być może nigdy tak naprawdę z niej nie wyjdziesz – przynajmniej psychicznie.

Domowe biuro możesz więc zaaranżować np. w pokoju dziennym, w zacisznym fragmencie. Możesz też wydzielić kawałek pomieszczenia mobilną ścianką, regałem czy kotarą (takie rozwiązanie może sprawdzić się nawet w sypialni).

Jak urządzić domowe biuro – meble i wyposażenie

Twoje biuro powinno być miejscem, w którym z łatwością będziesz się koncentrować i które będzie sprzyjać pracy. Postaw więc na odpowiedniej wysokości i optymalnych rozmiarów biurko. Nie może być ono zbyt małe, ponieważ będzie niefunkcjonalne.

To jednak, co najważniejsze to ergonomiczny fotel biurowy. Jeśli Twoje krzesło będzie niewygodne, szybko zaczniesz odczuwać tego skutki. Będą bolały Cię plecy, ręce, a nawet nogi i głowa. Postaw więc na fotel dopasowany do Twojego ciała. Najlepiej będzie, jeśli taki mebel pomoże Ci wybrać specjalista.

Pamiętaj! Krzesło biurowe i biurko powinny być dopasowane względem siebie i pasować do Twojej sylwetki. Bardzo dobrze sprawdzają się biurka o regulowanej wysokości.

Nie możesz też zapomnieć o odpowiednim oświetleniu. Lampka biurowa, dająca jasne, ale ciepłe światło to jeden z podstawowych elementów każdego biura. Nie zapomnij jej włączyć, gdy na zewnątrz zacznie robić się szaro. 😉

Wszystko na miejscu, wszystko pod ręką – akcesoria, miejsce do przechowywania i porządek

Aby Twoje domowe biuro było funkcjonalne, powinno być wyposażone w regał, szuflady lub półki do przechowywania najważniejszych dokumentów czy akcesoriów. Na blacie biurka zostaw tylko te elementy wyposażenia, których używasz na co dzień. Może to być np. notatnik, długopis czy pieczątka firmowa. Po skończonej pracy schowaj wszystko w wyznaczone miejsce. Jest to szczególnie istotne, gdy Twoje biuro znajduje się np. w salonie czy – tym bardziej – w sypialni. Ład w miejscu pracy pozwoli Ci lepiej się skoncentrować, a „po godzinach” zapomnieć, że Twoje mieszkanie lub Twój dom to także Twoje biuro. 😊