Nasza codzienność jest coraz trudniejsza. Wciąż odczuwamy niepokój związany z pandemią i wszystkimi problemami, jakie wywołała w naszym życiu – kłopotami zdrowotnymi, ograniczeniem kontaktów towarzyskich, pracą zdalną i utraceniem części klientów oraz dochodów w wielu branżach. Jeszcze nie zdążyliśmy dojść do siebie, a świat ponownie zesłał na nas przerażające wieści – za wschodnią granicą Polski toczy się wojna. Jak opanować stres, który wywołują niepokojące wydarzenia? Jak znaleźć wewnętrzny spokój? Podpowiadamy!

Jak objawia się stres i lęk?

Nie sposób odciąć się od wieści, które płyną ze świata. Spotykamy się z nimi w telewizji, gazetach, w mediach społecznościowych. Przekazują nam je bliscy. Zasłuchujemy je w rozmowach przechodniów. I pozwalamy, by kiełkowały w naszych głowach – aż urosną do ogromnych rozmiarów. Wtedy czujemy niepokój, napięcie emocjonalne i lęk.

Stres może objawiać się na dwóch płaszczyznach naszego życia: fizycznej oraz psychicznej.

Fizyczne objawy stresu Psychiczne objawy stresu
Dolegliwości ze strony układu pokarmowego – nudności, wymioty, zaparcia, biegunki, wzdęcia. Trudności z koncentracją i skupieniem uwagi – myśli nieustannie wracają do niepokojących tematów.
Dolegliwości ze strony układu sercowo-naczyniowego – wzrost ciśnienia tętniczego, wysokie tętno. Obniżony nastrój, smutek, płaczliwość – trudno odnaleźć radość w rzeczach, które dotychczas ją zapewniały.
Osłabienie układu odpornościowego i większa podatność na infekcje wirusowe i bakteryjne. Narastające napięcie, nerwowość, a nawet agresja – przekładające się na pogarszanie relacji rodzinnych, towarzyskich.
Zmęczenie, ospałość, napięciowe bóle głowy. Poczucie derealizacji – wrażenie, że świat i otoczenie nie są rzeczywiste.
Nerwobóle – ucisk w klatce piersiowej, bóle kręgosłupa, bóle mięśniowe. Poczucie osamotnienia, niezrozumienia przez bliskie osoby.

 

Długotrwały, pogłębiający się stres, oprócz tego, że znacząco obniża komfort życia, może być przyczyną zaburzeń psychicznych – nerwicy, depresji i myśli samobójczych.

Jak obniżyć stres?

Jednym z najlepszych sposobów na stres i lęk jest aktywność fizyczna. Regularny wysiłek dostarcza mózgowi dawkę endorfin, czyli hormonów szczęścia. Co ważne, nie trzeba zmuszać się do nielubianych ćwiczeń na siłowni czy biegania. Jakakolwiek aktywność, która sprawia nam przyjemność – spacer, taniec, rower – będzie dobrym wyborem. Oczywiście, o ile będziemy regularnie ją uprawiać – co najmniej 3 razy w tygodniu po 45 minut.

Świetnym sposobem na obniżenie stresu są również ćwiczenia oddechowe. Przeczytasz o nim w naszym wpisie Świadomy oddech – dlaczego to, jak oddychamy ma tak duże znaczenie dla zdrowia?

Na nasze samopoczucie może pozytywnie wpłynąć również zmiana diety. W stresującym okresie szczególną uwagę należy zwrócić na produkty bogate w magnez, cynk oraz witaminy z grupy B. Substancje te znajdziemy m.in. w gorzkiej czekoladzie, świeżych warzywach i owocach, kaszach, produktach pełnoziarnistych.

Ogromne znaczenie ma również odpoczynek. Organizmowi łatwiej będzie walczyć z lękiem i stresem, jeżeli zapewnimy mu odpowiednią ilość regeneracyjnego snu. W przypadku trudności z zaśnięciem warto skorzystać z aromaterapii (olejek lawendowy pozwala się wyciszyć), muzyki relaksacyjnej lub naturalnych, ziołowych suplementów na bazie szyszki chmielu lub melisy.