Domofon jest obecny niemal w każdym domu czy mieszkaniu. Stał się już standardowym elementem wyposażenia i zwykle nie zwracamy na niego uwagi – nie zastanawiamy się, jak działa, co oferują nowoczesne modele domofonów, ani jakie są rodzaje domofonów. Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego sprzętu? Przeczytaj nasz przewodnik po rodzajach domofonów!

Z czego składa się system domofonowy?

System domofonowy składa się najczęściej z poniższych elementów:

  • Unifon – słuchawka zamontowana we wnętrzu budynku. Za jej pośrednictwem łączysz się z osobą, która stoi na zewnątrz (przy kasecie domofonowej). Niektóre unifony mają możliwość otwierania bram.
  • Kaseta domofonowa (zwana czasem bramofonem) – urządzenie montowane przy bramie lub wejściu do budynku. Kasety domofonowe mogą mieć tylko 1 przycisk (np. te montowane przy domach jednorodzinnych), rozbudowaną klawiaturę (np. do wyboru numeru mieszkania czy otwierania drzwi kodem), czytnik kart lub czytnik tzw. pastylek.
  • Zasilacz domofonowy – dostarcza napięcie do systemu.
  • Elektrozaczep – do przewodowego, zdalnego otwierania drzwi.
  • Dodatkowa klawiatura do wychodzenia lub przycisk wyjścia – do otwierania elektrozaczepu przy wyjściu z posesji.
  • Komutator (przekaźnik domofonowy) – montuje się go wtedy, gdy wejść na posesję jest więcej niż jedno. Dzięki niemu możliwe jest dzwonienie ze wszystkich kaset domofonowych do jednego unifonu i otwieranie tylko tego wejścia, z którego został wysłany sygnał.

Systemy domofonowe mogą być wyposażone w inne funkcjonalności, np. moduły dla osób niesłyszących.

Jakie są rodzaje domofonów?

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów domofonów. Poniżej znajdziesz najbardziej znane z nich:

  • Domofon analogowy – starszy typ domofonów, ale w wielu przypadkach wystarczający. Najprostsza wersja takiego domofonu zawiera głośnik, mikrofon oraz przycisk wywoławczy. Nowsze wersje mają np. podświetlane przyciski i szyldy z nazwiskami. Najczęściej wykorzystywane są w domach jednorodzinnych.
  • Domofon cyfrowo-analogowy – każdy unifon podłączony jest do kasety magnetofonowej oddzielną żyłą (jak w przypadku domofonów analogowych). Tego rodzaju domofony pozwalają jednak na korzystanie z czytnika kart czy pastylek i zamka szyfrowego.
  • Domofon cyfrowy – nowocześniejsze i bardziej zaawansowane technicznie od opisanych wyżej rodzajów domofonów. Składają się z centrali cyfrowej i dekodera. Centrala ma takie samo działanie jak kaseta magnetofonowa. Urządzenie jest wyposażone w numeryczną klawiaturę do wpisywania kodu dostępu lub wyboru numeru mieszkania. Możliwe jest np. ustawienie czasu wejścia, długość rozmowy czy dzwonienia. Domofony cyfrowe zapewniają wysoką jakość połączeń. Wykorzystywane są często w domach wielorodzinnych czy blokach.

Co jeszcze możesz zamontować w swoim domu lub swojej firmie, by czuć się bezpiecznie i mieszkać lub pracować w komfortowych warunkach? Oto kilka przykładów:

  • System alarmowy, który pozwoli na skuteczną i bezzwłoczną interwencję w nagłych przypadkach.
  • Kamery, dzięki którym będziesz mógł monitorować wszystko, co dzieje się na terenie Twojego domu, ogrodu, przed bramą czy wejściem do firmy.
  • Automatyka bram – zautomatyzowane, proste w obsłudze i niezawodne bramy, dzięki którym będziesz czuć się bezpiecznie i komfortowo.

Jeśli interesuje Cię podobna tematyka lub chcesz zamontować w swoim mieszkaniu, domu czy biurze domofon, system alarmowy, kamery lub automatyczne bramy, odwiedź stronę im-puls.pl/domofony.