Ozdabianie ścian drewnem staje się coraz bardziej popularne i coraz więcej osób wybiera je zamiast klasycznej tapety czy płytek. Wśród dostępnych rozwiązań znajdują się między innymi boazeria, fornir czy panele – każde z nich ma swój niepowtarzalny urok. Sprawdź, w jaki sposób możesz przemycić drewno na ściany swoich wnętrz!

Drewniana ściana? Postaw na klasykę!

Boazeria wraca do łask i w niczym nie przypomina rozwiązań, które były modne w latach 80-90. Projektanci całkowicie zdołali odczarować obraz boazerii i nadać jej nowy, niezwykle stylowy charakter.

Współczesna boazeria może mieć przeróżne formy – wąskich lub szerokich desek, układanych w pionie lub poziomie, lakierowanych, bejcowanych lub olejowanych. Niezwykle ciekawym sposobem układania desek jest metoda „obcego piórka”, która polega na układaniu obok siebie różnych gatunków drewna. Połączenie różnych faktur i odcieni boazerii prezentuje się naprawdę zachwycająco.

Wyjątkowym zainteresowaniem w ostatnich latach cieszą się boazerie z bielonymi deskami (wykorzystuje się je głównie we wnętrzach, które inspirowane są stylem skandynawskim). Osoby, które lubią wyrazisty styl, mogą zdecydować się na pomalowanie desek na wyrazisty kolor, a nawet stworzyć z boazerii wielobarwną mozaikę.

Fornir – niedrogi sposób na drewno na ścianie

Fornir to ekonomiczna alternatywna dla boazerii – cienka warstwa drewna, przymocowana do płyty MDF. Dzięki temu, że jest to materiał bardzo plastyczny, z powodzeniem można wykorzystywać go nawet do ozdabiania łuków, krawędzi wnęk czy cokołów.

Fornir, podobnie jak boazeria, może występować w najróżniejszych kolorach i kształtach. W ostatnich latach bardzo dużą popularnością cieszyły się okładziny fornirowe, wykonane z egzotycznych gatunków drewna. Współcześnie zauważyć można powrót w stronę tradycji i rosnące zainteresowanie fornirem w kolorach orzechowym, piaskowym czy koniakowym.

Panele na ścianie? Tak!

Panele drewniane mają bardzo wiele zalet – są wyjątkowo wytrzymałe, odporne na wilgoć, dostępne w najróżniejszych kolorach i kształtach, a do tego bardzo łatwe w układaniu.

Najmodniejsze panele ścienne wykonywane są z drzew iglastych, na których wzór słojów jest bardzo wyrazisty. Osoby, które preferują delikatniejsze elementy wyposażenia wnętrz, mogą jednak zdecydować się na panele z drewna drzew liściastych – takie modele również bez problemu można dostać na rynku.

Wyjątkowo ciekawym rozwiązaniem są niewielkie panele, które układa się na różnych płaszczyznach, uzyskując efekt trójwymiarowej ściany drewnianej.