Pierwsza podróż samolotem może być stresującym doświadczeniem. Zwłaszcza jeśli nie orientujesz się, jakie wyglądają lotniskowe procedury, gdzie zrobić odprawę, jak przejść przez kontrolę na lotnisku, a także co możesz zabrać ze sobą na pokład samolotu. Nie martw się! Podpowiemy Ci, jak przygotować się do lotu, żeby towarzyszyła Ci tylko ekscytacja związana z podróżą.
Zanim wyruszysz na lotnisko
Spakuj akcesoria, które przydadzą Ci się na lotnisku lub w samolocie
Oto rzeczy, które warto spakować do bagażu podręcznego:
- Opaska na oczy, zatyczki do uszu i dmuchana poduszka podróżna – ułatwią Ci zaśnięcie na pokładzie samolotu.
- Pasta do zębów, szczoteczka – zwłaszcza jeśli lot trwa długo, możesz poczuć potrzebę umycia zębów.
- Najpotrzebniejsze kosmetyki – może to być np. krem do twarzy i do rąk (powietrze w samolocie może być suche), maseczka na twarz lub pod oczy, chusteczki nawilżane. Weź te rzeczy, które pomogą Ci się odświeżyć w trakcie długiego lotu.
- Rozrywka – w samolotach latających na dłuższych trasach dostępne są ekrany w oparciach foteli, a pasażerowie mogą wybierać spośród bogatej oferty filmów czy programów (nie dotyczy to wszystkich linii). Niektóre linie udostępniają też Wi-Fi na pokładzie (za darmo lub za opłatą). Warto jednak zabrać ze sobą książkę/gazetę i słuchawki, a także pobrać w trybie offline filmy lub podcasty na telefon czy tablet.
- Guma do żucia – przy zmianach wysokości może pojawić się nieprzyjemne uczucie „zatykania się” uszu. Żucie gumy może pomóc zmniejszyć to wrażenie.
- Leki – zwłaszcza takie, które musisz przyjmować regularnie.
Wskazówka! Jeśli podróż jest długa i masz przed sobą kilkugodzinne oczekiwanie na lotnisku podczas przesiadki, możesz pomyśleć też np. o zabraniu bielizny na zmianę.
Sprawdź wytyczne dotyczące bagażu
Przestrzegaj zasad narzuconych przez linie lotnicze. Bagaż musi mieć odpowiednią wielkość i wagę. Każda linia lotnicza ma własne wytyczne, dlatego zanim się spakujesz, sprawdź, jakie walizki możesz ze sobą zabrać.
Sprawdź limity dotyczące płynów w bagażu podręcznym. Zazwyczaj wszystkie płyny można przewozić w opakowaniach maksymalnie po 100 ml. Dodatkowo wszystkie musisz umieścić w przezroczystej torebce, a na pokład zabierzesz nie więcej niż litr płynów (w sumie).
Ważne! Zwróć uwagę na wykaz przedmiotów zakazanych – zarówno w bagażu rejestrowanym (czyli tym, który nadajesz przy odprawie), jak i bagażu podręcznym. Oczywisty jest zakaz wnoszenia broni czy materiałów wybuchowych. Może jednak zaskoczyć Cię zakaz posiadania przy sobie nożyczek do paznokci w bagażu podręcznym czy power banków i ładowarek w bagażu rejestrowanym.
Ubierz się wygodnie
W czasie podróży liczy się przede wszystkim komfort. Załóż więc ubranie niekrępujące ruchów, wygodne. Najlepiej ubrać długie spodnie, a do bagażu spakować bluzę lub kocyk, żeby nie zmarznąć w klimatyzowanym samolocie. Jeśli lecisz do ciepłych krajów i masz na nogach sandały, przygotuj też skarpetki.
Zjedz normalny posiłek
Nawet jeśli sam lot nie trwa długo, to na lotnisku możesz spędzić więcej czasu. Musisz przyjechać na nie odpowiednio wcześnie, przejść odprawę, potem czekać na wejście na pokład. Wszystko to zabiera czas. Pamiętaj więc, by zjeść coś przed wyjściem z domu. Możesz co prawda zjeść posiłek na lotnisku, ale przygotuj się na dosyć wysokie ceny (jeszcze więcej zapłacisz za jedzenie na pokładzie samolotu).
Odprawa przed lotem
Zwykle możesz odprawić się online na 24 godziny przed lotem (podajesz wtedy nr paszportu lub dowodu i inne wymagane przez linie dane), albo na lotnisku (do godziny przed odlotem). Przewoźnicy zwykle zachęcają do odprawy online. Niektóre linie (przede wszystkim tanie) za odprawę na lotnisku pobierają dodatkową opłatę.
Na lotnisku – co robić?
Przede wszystkim przyjedź na lotnisko minimum 2 godziny przed lotem, by spokojnie przejść przez wszystkie procedury. Dalsze etapy opisujemy poniżej.
Krok 1. Jeśli nie odprawiasz się online albo jeśli nadajesz duży bagaż rejestrowany, udaj się do punktu odprawy. Informacje o tym, do którego okienka się udać, znajdziesz na tablicy informacyjnej na lotnisku (zwykle znajduje się w dobrze widocznym, centralnym miejscu hali).
Przy stanowisku musisz mieć ze sobą paszport i – w zależności od wymogów kraju, do którego lecisz – także „paszport covidowy”. Jeśli nadajesz bagaż, obsługa zważy go i prześwietli.
Krok 2. Udaj się na kontrolę bezpieczeństwa. Tam pracownicy lotniska poproszą Cię o wyłożenie do plastikowej kuwety bagażu, telefonu i innych urządzeń, okrycia wierzchniego i ewentualnie butów. Zdejmij wcześniej wszystkie metalowe przedmioty, np. pasek z klamrą czy biżuterię. Pracownik lotniska poprosi Cię o przejście przez bramkę (ewentualnie prześwietli wykrywaczem metalu). Gdy procedura zostanie zakończona, znajdziesz się w zastrzeżonej tylko dla podróżnych strefie lotniska.
Krok 3. Na tablicy informacyjnej sprawdź, o której otwierają się i zamykają bramki do Twojego lotu, a także, do którego przejścia się udać (ang. gate).
Czas, który pozostał Ci do odlotu, możesz spędzić na tzw. strefie bezcłowej.
Krok 4. Udaj się do wskazanej bramki. Tam konieczne będzie ponowne okazanie paszportu lub dowodu i karty pokładowej. Po wejściu na pokład stosuj się do instrukcji udzielanych przez pracowników. Nie odpinaj pasów i nie wstawaj z fotela, gdy nad fotelami będzie wyświetlona ikona zapiętego pasa.
I na koniec ważna informacja – zachowaj spokój. Jeśli przyjedziesz na lotnisko z odpowiednim wyprzedzeniem i będziesz mieć dużo czasu na wykonanie wszystkich kroków, nie musisz się martwić. Wystarczy, że zapytasz pracowników lotniska o pomoc. Z pewnością ją otrzymasz.
Bon voyage! 😉
Dodaj komentarz