Wyprawa w góry, zwłaszcza wyższe partie Tatr, to nie jest zwykły spacer, na który wystarczy zabrać butelkę wody i wygodne buty (choć oczywiście i to jest niezbędne). Odpowiedzialny turysta musi odpowiednio przygotować się do wyprawy nawet wtedy, gdy pogoda wydaje się piękna, a kondycja dopisuje. Od tego zależy bowiem bezpieczeństwo nie tylko Twoje, ale i innych osób na szlaku. Sprawdź, bez czego lepiej nie ruszać na wycieczkę.
Słaba kondycja w niskie góry, dobra w wysokie
Jeśli jesteś typem domatora-kanapowca, prowadzisz siedzący tryb życia, a Twój ruch ogranicza się do spaceru do samochodu, udaj się na spacer dolinami lub po niskich górach. Nie ryzykuj i nie porywaj się z motyką na słońce.
Jeśli jednak choć trochę się ruszasz, spacerujesz, jeździsz na rowerze, ćwiczysz systematycznie, dużo chodzisz i jesteś w przynajmniej przyzwoitej formie, śmiało ruszaj wyżej. Pamiętaj jednak, że sama kondycja to nie wszystko, choć jest dobrą podstawą do wycieczek w góry.
Bezpieczna trasa to zaplanowana trasa
Jeśli nie masz doświadczenia w chodzeniu po górach, zacznij od niższych pasm. Nauczysz się tam obycia z górami, szlakami i cała infrastrukturą. Potrenujesz też rozpoznawanie szlaków i korzystanie z tradycyjnej mapy. Możesz zacząć np. od Gór Świętokrzyskich, Beskidów, Sudetów czy Pienin. Jeśli masz doświadczenie, wiesz już, na co Cię stać. W wysokie góry, takie jak Tatry, po raz pierwszy wyrusz z osobą doświadczoną.
Przed wyprawą koniecznie sprawdź trasę – poziom jej trudności, długość czy czas potrzebny na przejście. Sprawdź, jakimi szlakami się poruszać, którędy wracać i gdzie możesz zrobić przerwę. Dolicz czas potrzebny na odpoczynek czy pobyt w schronisku.
Wyprawę zacznij jak najwcześniej rano, żeby wrócić przed zmierzchem i mieć czas na spokojnie napawać się widokami.
Pokora wobec pogody
Koniecznie sprawdź prognozy pogody – najlepiej kontroluj je kilka dni przed wyprawą, dzień przed wycieczką i tuż przed startem. Nie bagatelizuj ostrzeżeń o załamaniach pogody, burzach, deszczach czy mgłach. Pogoda w górach zmienia się dynamicznie, a złe warunki mogą stanowić poważne zagrożenie dla zdrowia, a w wyższych górach nawet życia.
Pamiętaj – to, że zawrócisz tuż przed szczytem, bo usłyszałeś pomruki burzy, nie świadczy o braku odwagi. Przeciwnie – to wyraz świadomości i dużej odpowiedzialności.
Wygoda i bezpieczeństwo, czyli jak się ubrać i co zabrać?
Przede wszystkim postaw na antypoślizgowe obuwie trekkingowe. Będzie chroniło Cię przed kontuzjami i urazami. Zmniejszy też prawdopodobieństwo poślizgnięcia się czy upadku. A poza tym w butach trekkingowych będzie Ci po prostu wygodnie.
Zabierz też ze sobą zapasowy zestaw ubrań – na wypadek, gdyby zmoczył Cię deszcz lub gdyby temperatura spadła. Jeśli ruszasz w krótkich spodenkach, weź do plecaka długie getry lub spodnie, kurtkę lub pelerynę przeciwdeszczową, skarpetki i koszulkę na zmianę.
Najlepsza odzież w góry to odzież oddychająca, a nie bawełniana. Ubrania z bawełny szybko stają się mokre (np. od potu) i długo schną, co może prowadzić do wyziębienia organizmu.
Weź ze sobą też sportowy plecak, torebkę na śmieci i mapy ze szlakami. Przydać się może też latarka czołówka. Zabierz też wodę i zapas jedzenia.
Dodaj komentarz