Jeśli chcesz powiesić na ścianie kilka lub nawet kilkanaście obrazów czy plakatów, zaplanuj dobrze ich układ. Zanim zaczniesz wbijać gwoździe, ułóż obrazy lub ramy na podłodze i przemyśl kompozycję. Jak ułożyć ramki i jak przenieść plan na ścianę? Sprawdźmy!

Jak równo powiesić obrazy?

Aby przenieść układ obrazów 1:1 z podłogi na ścianę, możesz ułożyć je na dużym arkuszu szarego papieru. Na papierze zaznacz miejsce każdej ramki i punkty, w których należy wbić gwoździe. Następnie przyklej papier do ściany np. plasteliną, masą mocującą lub taśmą klejącą, a potem wbij gwoździe w wyznaczonych miejscach. Na koniec zdejmij papier ze ściany i powieś obrazy, plakaty czy zdjęcia.

Innym sposobem na zaplanowanie galerii, jest wycięcie z papieru kształtów odpowiadających kształtom ramek i komponowanie galerii już na ścianie. Papier możesz również przyklejać plasteliną lub masą mocującą. Ten sposób pozwoli Ci zobaczyć, ile miejsca zajmie na ścianie Twoja galeria, a także, na jakiej wysokości przymocować ramki.

Jak skomponować galerię obrazów na ścianie?

Bardzo dobrym pomysłem na aranżacje domowej galerii jest rozdzielenie najmniejszych i największych obrazów. Dzięki temu duże płótna lub plakaty nie będą odciągały uwagi od mniejszych. Jeśli jednak nie chcesz lub nie możesz powiesić obrazów w ten sposób, podczas komponowania galerii możesz wybrać np. jeden z poniższych układów:

  • Obrazy w linii prostej – jeśli obrazy są różnej wielkości, największy obraz możesz powiesić w środku, a mniejsze po bokach.
  • Obrazy w układzie piramidy – największy obraz możesz powiesić na szczycie piramidy, a mniejsze po bokach – tak, by rozchodziły się na boki ku dołowi.
  • Obrazy w układzie nieregularnym – możesz postawić na tzw. freestyle i powiesić obrazy w sposób nieregularny. Taki układ nadaje wnętrzu więcej swobody i sprawia, że wystrój zyskuje oryginalny charakter.
  • Obrazy na planie kwadratu lub prostokąta – największy obraz może wyznaczać środek układu, a mniejsze – narożniki. Możesz jednak ułożyć obrazy w inny sposób – wszystko zależy od liczby i rozmiarów ram. Ważne jest jednak, by szczególną uwagę zwrócić na równe przymocowanie obrazów. Brzegi wyznaczające granice galerii powinny być ułożone w jednej linii.
  • Obrazy na planie rąbu – by łatwo było Ci zaplanować taki układ, użyj najpierw 4 ramek i wyznacz nimi „kąty” galerii (dwa równoległe w poziomie i dwa w pionie). Następnie wypełnij powierzchnię pozostałymi ramkami.

Na jakiej wysokości wieszać obrazy i plakaty?

Jeśli zalezy Ci na tym, by galeria była dobrze widoczna i przykuwała wzrok, centralny jej punkt umieść na wysokości 150-160 cm id podłogi, czyli na wysokości wzroku. Galerię możesz jednak powiesić znacznie wyżej – zwłaszcza jeśli masz wysokie mieszkanie lub wieszasz ramki nad meblami.

Jeśli zdjęcia czy obrazy wieszasz np. nad kanapą lub komodą, zachowaj odstęp między krawędzią mebla a krawędzią ramki powieszonej najniżej. Odstęp powinien mieć minimum 20-30 cm. Uważaj też, by na komodzie pod obrazami nie ustawiać innych ramek czy zbyt dużej ilości bibelotów. Do domowej galerii bardzo dobrze pasują kwiaty, ale inne dekoracje mogą odciągnąć uwagę od zdjęć czy obrazów oraz wprowadzić chaos do wnętrza.