Sherry to wzmacniane wino, które pochodzi z andaluzyjskiej prowincji Kadyks. Wyróżnia się niezwykle głębokim smakiem i bogatym aromatem, który zachwyca osoby na całym świecie – nie tylko koneserów wina. W Polsce sherry jest słabo rozpoznawalne – często utożsamia się je z nalewką wiśniową lub Porto. Czas z tym skończyć!

Sherry w skrócie

Sherry to andaluzyjskie, białe, wzmacniane wino. Jego moc wynosi od 15 do 22%. Alkohol ten produkuje się z białych winogron pochodzących z określonych szczepów – Palomino, Moscatel oraz Pedro Ximenez. Uzyskane z nich wino „bazowe” wzmacnia się destylatem winnym, w całości produkowanym w La Manchy.

Sherry leżakuje w specjalnie opracowanym systemie criaderas y solera. Na czym on polega? Beczki z winem ustawia się w pionie – jedne na drugich. Co roku część wina (około 1/3 zawartości) z każdej beczki przelewana jest do beczki z niższego rzędu. Proces ten powtarza się co roku, aż sherry trafi do beczek położonych przy podłodze – po roku leżakowania w najniższym rzędzie jest butelkowana.

Wyjątkowy proces starzenia sherry sprawia, że alkohol z różnych roczników jest ze sobą mieszany.

Jak powstało sherry – historia

Sherry nierozerwalnie związane jest z historią Andaluzji i prowincji Kadyks, której historia sięga 3000 lat wstecz.

Pierwsze informacje o winie pochodzącym ze starożytnego miasta Gades (dzisiejszy Kadyks) pochodzą z 1100 roku p.n.e. Fenicjanie, którzy wówczas je zamieszkiwali, produkowali wino z lokalnych winorośli. Wkrótce stało się ono słynne w całym basenie Morza Śródziemnego. Kiedy region ten został podbity przez Rzymian, wino rozsławiono również na terenie Imperium.

W 711 roku n.e. region został podbity przez Arabów. Nazwę miasta zmieniono na Sherish. Pomimo tego, że nowe prawo surowo zakazywało uprawy winorośli, produkcja słynnego wina nie została przerwana (mimo to znacznie się zmniejszyła). Co ciekawe, została nawet udoskonalona dzięki metodzie destylacji, którą Europejczycy poznali od Arabów.

Panowanie Arabów zakończyło się w XV wieku. Region został znów zjednoczony pod rządami Kastylii. Z tego okresu pochodzą pierwsze wzmianki o wysyłaniu sherry do Anglii. Alkoholem tym zachwycony był m.in. William Shakespeare!

Wraz z kolejnymi wiekami na całym świecie wzrastał popyt na sherry. Eksport alkoholu przybrał ogromną skalę.

Jak pić sherry?

Sherry należy pić w kieliszkach typu copita (niskie kieliszki o kształcie tulipana). Najlepiej smakuje schłodzone. W zależności od rodzaju, można podawać je do mięs, serów, tapas, deserów, czekolady. Większość typów sherry pije się bez dodatków (jak wino). Wyjątkiem jest sherry cream (nazywane również medium), z użyciem którego przygotować można wyśmienite drinki.