Właściwości zdrowotne jogi – zarówno dla ciała, jak i dla ducha – są nie do przecenienia. Joga poprawia bowiem sprawność fizyczną, pracę układu sercowo-naczyniowego, kondycję układu oddechowego, wzmacnia mięśnie i kręgosłup, a także wpływa korzystnie na układ nerwowy, pozwalając się wyciszyć i osiągnąć równowagę. Ale czy dzięki jodze możesz schudnąć? Owszem! Mimo iż wiele asan jest statycznych i nie kojarzy się z wysiłkiem i zmęczeniem, jak podczas innych aktywności fizycznych (bieganie, fitness czy rower), to efekty wizualne można osiągnąć stosunkowo szybko. Jak to możliwe?
Efekty jogi. Bezpośredni wpływ na ciało
Podczas praktyki jogi możesz zarówno wzmocnić mięśnie, spalić kalorie, jak i oczyścić ciało z toksyn oraz poprawić metabolizm. Asany przyspieszają też regenerację ciała i pozwalają doświadczyć przyjemnego zastrzyku energii. W jaki jeszcze sposób asany działają na ciało? Oto kilka przykładów:
- Po praktyce jogi i wykonaniu sekwencji asan mięśnie i ścięgna odbudowują się do końca następnego dnia. Dzięki temu organizm ma doskonałe warunki do tego, by przyzwyczaić się do przyspieszonego metabolizmu. A jak wiemy, dobra przemiana materii to jeden z warunków utrzymania prawidłowej wagi.
- Asany wydłużają, uelastyczniają i wzmacniają mięśnie, dzięki czemu sylwetka pięknie się modeluje. A gdy muskulatura się zwiększa, wzrasta prędkość spalania tkanki tłuszczowej.
- Praktyka jogi reguluje pracę układu hormonalnego, który znacząco wpływa na wahania wagi.
- Asany mają duży wpływ na gospodarkę wodno-lipiwową organizmu, która częściowo odpowiada za przemianę materii i spalanie tkanki tłuszczowej.
- Dzięki jodze poprawia się postawa ciała – przestajemy się garbić i dzięki temu sylwetka nabiera harmonijnego wyglądu. Proste plecy, wciągnięty brzuch i wypięta klatka piersiowa optycznie wyszczuplają ciało.
Ponadto istnieją różne rodzaje jogi o innym stopniu intensywności i dynamiczności. Opowiemy o nich w jednym z kolejnych wpisów.
Joga – efekty. Pośredni wpływ na ciało
Celem jogi jest osiągnięcie równowagi między trzema sferami – ciałem, umysłem i duchem. Regularnie praktykując jogę, możemy osiągnąć nieznany wcześniej stan i poczuć całkowitą jedność między ciałem i duchem. Praktykując jogę, wyciszamy się, koncentrujemy na sobie i uspokajamy. Odzyskujemy równowagę psychiczną i porządkujemy „bałagan” w głowie. Dzięki temu możemy skupić się na tym, co ważne – na swoim zdrowiu. Jaki to ma wpływ na odchudzanie?
Ten, kto praktykował już jogę, wie, że zwiększając świadomość swojego ciała i wiedząc, co jest dla niego dobre, nie sposób pominąć diety. Po zejściu z maty czujemy się dobrze we własnym ciele i lekko. Chcąc utrzymać taki stan, sięgamy po taką żywność, która nie zrobi nam krzywdy, czyli po owoce, warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe czy orzechy. Dbając o ciało, zaczynamy odrzucać produkty przetworzone, cukier, fas foody czy gotowe dania. Jemy to, co najlepsze stworzyła natura. A to już prosta droga do zrzucenia niechcianych kilogramów.
Ponadto regularne praktyki jogi rozwijają też silną wolę, dzięki której możemy skutecznie opierać się wszelkim pokusom.
Brzmi niewiarygodnie? Wydaje Ci się, że na Ciebie to nie zadziała? Nie jesteś jedyną osobą, która tak myśli. Po prostu zacznij ćwiczyć i przekonaj się, że kilku pierwszych praktykach poczujesz, że coś zaczyna się dziać w Twojej głowie i Twoim ciele. Efekty wizualne zaobserwujesz po kilku tygodniach regularnych ćwiczeń.
Chcesz dowiedzieć się więcej na temat jogi? Przeczytaj wpis „Czym jest joga i co może Ci dać?”.
Dodaj komentarz