Planujesz zagraniczne wakacje, wyjazd służbowy lub odwiedziny bliskiej osoby, mieszkającej poza granicami Polski? Z pewnością zaplanowałeś już wiele elementów podróży – skompletowałeś garderobę, kosmetyki, przygotowałeś walizkę, sprawdziłeś plan lotu… A czy pomyślałeś o swoim zdrowiu i bezpieczeństwie podczas wyjazdu? Sprawdź, czym jest karta EKUZ i dlaczego powinieneś pamiętać o niej za każdym razem, gdy przekraczasz granice Polski.
Przypadki chodzą po ludziach (również za granicą)
Zagraniczne podróże kojarzą się z beztroską, słońcem, zwiedzaniem, relaksem i dobrym humorem. Niewiele osób zakłada, że wypoczynek może zostać przerwany przez nagłą chorobę lub wypadek. A może! Nieszczęśliwe zdarzenia mogą mieć miejsce również podczas wyjazdu.
Nie jesteś w stanie wszystkiego przewidzieć. Możliwe, że podczas urlopu poczujesz się źle i będziesz musiał skorzystać z pomocy lekarskiej. Możliwe, że ulegniesz wypadkowi i konieczna będzie Twoja hospitalizacja. Co wtedy?
Jeżeli nie posiadasz prawa do korzystania z zagranicznej opieki zdrowotnej, najprawdopodobniej zostaniesz obciążony jej kosztami. Aby mieć pewność, że otrzymasz pomoc, której potrzebujesz i będzie ona udzielona bezpłatnie, musisz posiadać Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego – EKUZ.
Czym jest karta EKUZ i jak ją otrzymać?
Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego to dokument, który potwierdza prawo do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych podczas tymczasowego pobytu poza granicami kraju. Karta obowiązuje w następujących krajach:
- Austria
- Belgia
- Bułgaria
- Chorwacja
- Cypr
- Czechy
- Dania
- Estonia
- Finlandia
- Francja
- Grecja
- Hiszpania
- Holandia
- Irlandia
- Islandia
- Liechtenstein
- Litwa
- Luksemburg
- Łotwa
- Malta
- Niemcy
- Norwegia
- Portugalia
- Rumunia
- Słowacja
- Słowenia
- Szwajcaria
- Szwecja
- Węgry
- Wielka Brytania
- Włochy
Co ważne, karta uprawnia do korzystania z publicznych świadczeń zdrowotnych w takim samym zakresie i systemie, jak obywatele danego państwa. Warto pamiętać jednak, że z bezpłatnego leczenia z kartą EKUZ można skorzystać jedynie w placówkach państwowych (szpitalach, przychodniach publicznych). Jeżeli skorzystasz z wizyty w prywatnym gabinecie lekarskim lub będziesz leczony w prywatnej klinice, będziesz musiał ponieść koszty.
Kartę EKUZ wyrobić można w dowolnym oddziale lub delegaturze NFZ – można zrobić to osobiście, za pośrednictwem maila lub profilu zaufanego ePUAP. Wyrobienie karty jest darmowe i przysługuje każdemu, kto posiada prawo do publicznych świadczeń zdrowotnych (posiada ubezpieczenie zdrowotne).
Dodaj komentarz