Rower trekkingowy można nazwać rowerem uniwersalnym – dla każdego. Można jeździć nim na dalekie wycieczki po szosie, jak i wybrać się na nieco bardziej wymagającą wyprawę np. po lesie. To także dobry rower turystyczny oraz rower do jazdy po mieście. Sprawdź, czym się charakteryzuje.
Jak wygląda rower trekkingowy i z jakich elementów się składa?
W dużym skrócie rower trekkingowy można nazwać rowerem, który łączy w sobie wygodę roweru miejskiego, wytrzymałość roweru górskiego czy szybkość rowerów fitness i rowerów szosowych. Oczywiście prawdopodobnie nie wygrasz na nim zawodów w kolarskie szosowym ani nie będziesz uprawiać kolarstwa zjazdowego, ale jeśli szukasz roweru na różne okazje, trekking może być właśnie dla Ciebie. Oto najbardziej charakterystyczne elementy rowerów trekkingowych:
- Wygodna kierownica – zazwyczaj jest prosta, chociaż czasem ma też rogi skierowane do góry. Nie musisz pochylać się do niej jak na rowerze szosowym, co sprawia, że podczas jazdy zapewnia wygodną pozycję ciała.
- Błotniki, stopka, bagażnik, miejsce na bidon i pompkę – są to oczywiście elementy, z których można zrezygnować. Im mniej dodatków, tym rower jest lżejszy i można nim jeździć szybciej lub po bardziej wymagającym terenie.
- Sztywne widelce – czasem są wyposażone w amortyzatory, ale to raczej domena rowerów crossowych i górskich.
- Duże koła – często o średnicy 27-28 cali.
- Opony średniej grubości – szersze niż w rowerach szosowych, ale węższe niż w górskich.
Rowery trekkingowe mogą być ciężkie – zwłaszcza te z niskiej lub średniej półki – i mogą ważyć nawet ponad 40 kilogramów. Aby rower trekkingowy był lekki, należy zapłacić za niego nawet kilka tysięcy złotych.
Wysoka waga rowerów ma jednak zaletę – pojazd jest stabilny, nawet podczas jazdy w silnym deszczu.
Komu najbardziej przyda się rower trekkingowy?
Jakie jest najbardziej popularne zastosowanie roweru trekkingowego? Sprawdźmy:
- Rower na dalekie wycieczki – na rower trekkingowy możesz wsiąść, gdy wybierasz się na wielokilometrową, kilkugodzinną wycieczkę po asfaltowej drodze.
- Rower do jazdy nie tylko po asfalcie – rowerem trekkingowym możesz wybrać się także na wyprawę po ubitych polnych czy leśnych drogach.
- Rower do jazdy po mieście – jeśli rower to Twój główny środek transportu na co dzień, wyposaż go w bagażnik, a nawet torby i salwy. Dzięki temu bez trudu przewieziesz np. zakupy czy akcesoria na basen lub siłownię.
Rower trekkingowy to więc doskonały rower zarówno do jazdy codziennej, weekendowej, jak i podczas dalszych wycieczek.
Nieco bardziej „ekstremalną” wersją roweru trekkingowego jest rower crossowy. Może być wyposażony np. w amortyzatory. Do bardziej wyczynowych jazd przyda się rower lżejszy od trekkingowego, pozbawiony dodatków, takich jak bagażnik, błotniki czy stopka (czyli właśnie cross).
Dodaj komentarz