Olejki eteryczne mogą pomóc nam łagodnie przejść przez zimę. Nie tylko tworzą przytulną atmosferę w długie, zimowe wieczory, ale też pomagają poprawić nastrój, uporać się z zimową chandrą czy ułatwić zasypianie. Sprawdź, które olejki najlepiej sprawdzą się do zimowej aromaterapii.
Czym jest aromaterapia i jak korzystać z olejków eterycznych?
Aromaterapia oznacza dosłownie leczenie zapachem. Polega na wykorzystaniu naturalnych substancji zapachowych, w tym olejków eterycznych, do poprawy naszego samopoczucia, a także jako profilaktykę i leczenie różnych schorzeń. Bardzo ważne jest jednak to, by w aromaterapii stosować tylko naturalne olejki – sztucznie perfumowane olejki, aromaty, odświeżacze powietrza, świece zapachowe czy inne pachnące produkty dostępne w drogeriach nie będą miały takiego działania jak olejki eteryczne (w dodatkowo mogą nam zaszkodzić).
Olejki eteryczne można wykorzystywać na różne sposoby. Oto kilka z nich:
- Kąpiele – do wanny wlej wodę o temperaturze około 40 stopni. Dodaj do niej kilka kropli olejku eterycznego. Taka kąpiel powinna trwać około 15-30 minut i odbywać się bez użycia żadnych kosmetyków. Po kąpieli wyjdź z wody i po prostu wytrzyj ciało ręcznikiem.
- Masaże – masaż z użyciem olejków eterycznych może wyjątkowo odprężyć ciało i zrelaksować umysł. Ważne jest jednak, by do masażu stosować kosmetyki z dodatkiem olejków eterycznych lub aby taki olejek wcześniej rozcieńczyć. Zbyt duże stężenie tej substancji roślinnej mogłoby podrażnić skórę.
- Inhalacje – to jedna z najprostszych, najskuteczniejszych i jednocześnie najbezpieczniejszych metod aromaterapii. Olejek możesz dodać do gorącej wody i wdychać jej opary; możesz nanieść go na kawałek naturalnego materiału, a potem przyłożyć do nosa; możesz też rozpylać zapach w powietrzu np. przy pomocy nawilżaczy powietrza lub kominków do aromaterapii.
- Kompresy i okłady – na naturalną tkaninę nanieś kilka kropli olejku eterycznego, a potem przyłóż do chorobowo zmienionego miejsca. Jeśli bolą Cię mięśnie, doskwiera Ci artretyzm lub borykasz się ze stanami zapalnymi, postaw na ciepłe kompresy. Jeśli natomiast chcesz pozbyć się bólu głowy czy krwiaków postaw na zimne okłady.
Olejki eteryczne do aromaterapii zimą – jakie zapachy wybrać?
Olejki eteryczne na poprawę samopoczucia to m.in.:
- z drzewa różanego,
- neroli,
- ylang-ylang
- z bergamotki.
Olejki eteryczne na kłopoty z zasypianiem:
- lawendowy,
- z melisy.
Olejki eteryczne na poprawę koncentracji i więcej energii:
- rozmarynowy,
- z mięty pieprzowej.
Olejki eteryczne na rozgrzanie:
- pieprzowy,
- kardamonowy,
- goździkowy,
- imbirowy,
- z jałowca.
Olejki eteryczne na katar i zatkane zatoki:
- cyprysowy,
- eukaliptusowy,
- jodłowy,
- z mięty pieprzowej,
- z drzewa herbacianego.
Sprawdzaj, testuj i wybierz swoje ulubione olejki eteryczne oraz sposób ich stosowania. Przyjemne, naturalne aromaty pomogą Ci lekko przejść przez trudne, zimowe miesiące.
Dodaj komentarz